redakce ČTK: Přehled stávkového dění

středa 27. srpna 2003 ·

Krajské úřady a magistráty postupně shromažďují údaje o počtech škol, které se 1. září účastní stávky za vyšší platy učitelů. Některé z krajů a měst se snaží poskytovat rodičům aktuální informace o stávkujících školách, jiné připravují pro děti na první školní den náhradní program. Podle odborů se však objevují případy, kdy zřizovatelé vyhrožují ředitelům. Učitelé prý hodlají v den stávky především diskutovat. Nepedagoičtí pracovníci stávkovat nechtějí.

Odbory: bránit stávce je protiústavní

Někteří zástupci měst podle Českomoravského odborového svazu pracovníků školství zastrašují ředitele škol, a snaží se tak zabránit stávce učitelů 1. září. Podle odborářů jde o bránění v uplatňování ústavou zaručených práv zaměstnanců. Ve včerejším prohlášení na to vedení svazu představitele obcí upozorňuje a zároveň vyzývá zaměstnance škol, aby tomuto nátlaku nepodlehli.

Například teplický primátor Jaroslav Kubera učitelům upozornil odboráře, že pokud by školy zamkli, nechal by je magistrát odemknout třeba i městskou policií. Učitelům současně vzkázal, že daleko účinnější než jednodenní stávka by byla hromadná výpověď učitelů, podaná tento pátek. "Ale to už vyžaduje opravdovou solidaritu všech učitelů," poznamenal. Školy podle něj budou v každém případě otevřené pro prvňáčky, které přivítají ředitelé škol, pokud jejich třídní pedagogové budou stávkovat.

Druhý případ nátlaku se podle Valenty odehrál v Pardubicích, kde ředitelé škol údajně čelili výhrůžkám primátorova náměstka Jiřího Razskazova o ztrátě prémií a možnosti propuštění z funkce, pokud nezabrání stávce. Náměstek se proti této interpretaci důrazně ohradil. Proti stávce prý vůbec nic nemá, naopak ji považuje za oprávněnou. "Ale běda, jestli se ta škola o děti, které přijdou do školy, nepostará," řekl. V tom případě je připraven připravit ředitele školy o roční prémie a v prvním možném okamžiku vypsat na jeho místo konkurz. Stávka je podle něj diletantsky připravená a chaotická. Rodiče, kteří se vrátí v neděli z dovolené, se nic nedozvědí, pošlou dítě do školy a to může třeba přejet auto, upřesnil Razskazov důvody ke svému vyjádření.


Kraj se liší od kraje

Krajské samosprávy ke stávce staví různě. Např. v Karlových Varech připravili pracovníci radnice pro školáky návštěvu divadla, hvězdárny nebo den na hřišti, i když se zatím k účasti ve stávce přihlásila pouze jediná ze 14 základních škol ve městě.

Přímo na magistrát v Mostě mohou přivést rodiče své děti, jejichž kantoři nebudou v pondělí učit. K dispozici jim bude městské centrum volného času nebo dětský koutek. Pokud koutek nebude stačit, mohou školáci zůstat i v zasedací síni, poznamenala Helena Přibíková z magistrátu. V Mostě by měly ze 14 základních škol stávkovat čtyři.

Magistráty v Ústí nad Labem a Teplicích žádný program pro děti nechystají. V Teplicích se podle primátora Jaroslava Kubery stávka v žádném případě nedotkne prvňáčků. Tam, kde budou učitelé stávkovat, budou muset malé školáky přivítat ředitelé. Kde stávkovat nebudou, uvidí děti hned první den svou paní učitelku, uvedl Kubera.

Olomoucký kraj vyvěsil seznam škol, které své brány školákům neotevřou, na svých internetových stránkách a aktualizuje ho každý pracovní den odpoledne. "K dnešnímu dni se ke stávce připojili pracovníci 26 z celkem 289 základních škol v kraji. V případě škol zřizovaných krajem dosud vyjádřili své odhodlání připojit se k protestu pedagogové z 31 zařízení," řekl dnes Ivo Heger z oddělení informací olomouckého hejtmanství. Kraj celkem zřizuje 126 středních škol.

K protestu pedagogů se přidala také olomoucká iniciativa Počítejte s námi, k níž se připojilo několik tisíc vysokoškolských učitelů s požadavkem navýšit rozpočet vysokých škol v příštím roce o 5,2 miliardy korun. Pokud nebude do září vyřešeno financování reformy vysokých škol, zasadí se iniciativa podle mluvčího Petra Bílka o to, aby zimní semestr nezačal.

Ve Středočeském kraji hodlá k dnešnímu dni vstoupit do stávky minimálně 81 škol z celkových 1196 předškolních a školských zařízení. Ze škol, které se dosud ke stávce přihlásily, se ale polovina první školní den pro žáky otevře. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který krajský úřad uspořádal mezi školami v regionu.

V hlavním městě budou 1. září některé školy uzavřeny, jiné budou přístupné alespoň dopoledne, například základní škola v ulici U Dělnického cvičiště v Praze 6, kde učitelé odejdou s dětmi domů již v poledne. Celkem má podle informací odborářů stávkovat asi polovina pražských škol.


Co s volným dnem?

Sami stávkující učitelé se budou moci rozhodnout, jak s "volným dnem" naloží. Vedení jejich odborového svazu však předpokládá, že budou diskutovat o nejpalčivějších problémech českého školství.

Někteří kantoři připouštějí, že by mohli využít mimořádné volno k třídění dokumentů v kabinetech či detailnější přípravě na vyučování. Řada jejich kolegů to ale kategoricky odmítá. "Na to je čas jindy," protestuje například ředitelka základní školy v ulici Františka Křížka v Praze 7 Anna Hurychová. Za pravdu jí dávají i odboroví předáci. Namítají, že pokud by se kantoři věnovali přípravě na výuku, stávka by nebyla stávkou v pravém smyslu a ztratila by význam.

"V žádném případě nelze očekávat, že ředitel učitelům zadá nějakou náhradní práci. Bude zcela na nich, jak ten čas stráví. My budeme samozřejmě očekávat, že budou diskutovat o důvodech stávky a případně o dalším postupu," uvedl místopředseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Jiří Valenta.


Nepedagogičtí pracovníci: do stávky nejdeme

Valenta rovněž poznamenal, že chystaný protest má zatím mezi pedagogy značnou podporu. Zároveň projevil lítost nad tím, že se k němu odmítli připojit kolegové z Odborového svazu nepedagogických pracovníků ve školství. Jejich předseda Jan Langer v pondělí prohlásil, že je stávka špatně připravena. Míní, že provozní zaměstnanci budou muset stávkujícím učitelům například vařit. Pokud totiž budou učitelé ve škole a mají nárok na oběd, tak jim ho kuchyně bude muset vydat.

"To je naprostý nesmysl a nepochopení smyslu stávky. Stávkující zaměstnanci, kteří přijdou do školy a očekávají nějaké obvyklé služby, se s nimi musejí rozloučit," zdůraznil Valenta. Dodal, že Langrovy odbory sdružují jen "mizivé procento nepedagogických pracovníků". "Drtivá většina je sdružena v našem odborovém svazu, a ti stávkovat budou," podotkl.

Odborový svaz nepedagogických pracovníků nespadá pod žádnou z odborových centrál. Podle Langra hájí zájmy 12 000 lidí. Českomoravský odborový svaz pracovníků školství, který působí v rámci Českomoravské konfederace odborových svazů, zastupuje 130 000 učitelů i nepedagogických pracovníků a další konkurenční organizace, Učitelský odborový klub, sdružený v Asociaci samostatných odborů, údajně 5000 lidí.



redakce ČTK

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.