I v tomto školním roce budeme pokračovat v propagaci zajímavých vzdělávacích webů. První letošní tip je ukázkou mimořádně zdařilé výukové aplikace pro všechny přírodovědce. Uchopte skalpel, virtuální pitva žáby může začít…
Tvůrci “flashového” programu, který můžete volně používat na http://www.froguts.com/index.htm, připravili velmi názornou a naprosto jednoduše ovladatelnou výukovou pomůcku. Neváhejte a zkuste ji zaintegrovat do vaší nejbližší hodiny s touto tématikou – stoprocentně žáky zaujme!
Jak na to
Program otevřete kliknutím na tlačítko NEXT (další) v levé části úvodní stránky. Po načtení následující stránky doporučuji zvolit pravé tlačítko – straight forward dissection, čili začít ihned pitvat. Levé tlačítko spouští testy a kvízy k probranému tématu – ovšem v angličtině…
V pitvě se pak postupně věnujeme tématům od vnější anatomie těla žáby až po úkol sestavit skelet žáby. Krok za krokem tedy probereme následující okruhy:
- vnější anatomie žáby
- svalová tkáň
- pozorování a odstranění tukových buněk
- srdce a oběhový systém
- zažívací trakt
- dýchací systém
- urologické a pohlavní orgány
- systém nervstva
- skelet
Detailní simulace jednotlivých kroků vás skutečně přinutí uchopit skalpel či nůžky, ale nebojte se, grafické ztvárnění je eticky velmi přijatelné. Celý program je doprovázen hudbou, která jakoby navozuje skutečnou badatelskou atmosféru. I další zvukové efekty (střihnutí nůžkami či zvukový efekt signalizující, že jsme kostičku skeletu přiřadili na správné místo) přispívají k navození silného vjemu, který podporuje zapamatování látky.
Pro a proti
“Pro” budou určitě ekologové a ochránci zvířat. A proti? Mnozí oponenti zajisté přijdou s myšlenkou, že virtuální simulace zaměstnává maximálně zrak či sluch, ale kde je zápach chloroformu či slizký dotek kůže žáby? Ano, počítačová technika (stejně jako učebnice z minulého století) má svá omezení, ale kdo ví, co bude za pár let. Každopádně je program velmi zdařilou ukázkou cesty, kudy by se tvůrci výukových počítačových programů měli ubírat.
Napište nám do diskusního fóra vaše zkušenosti s integrací tohoto programu do výuky, jaké byly reakce vašich žáků, jak se vám osobně s programem pracovalo, jak jste koncipovali hodinu nebo tipy na podobné programy. Výměna nápadů a zkušeností je vždy nejužitečnější!
Mnoho dalších webových tipů naleznete v našem Rozcestníku vzdělávacích stránek.
Ladislava Knihová
0 komentářů:
Okomentovat