Milan Hausner: Videoatlas bezobratlých živočichů

čtvrtek 15. listopadu 2001 ·

Jako učitele-biologa mne tento CD-ROM nadchnul. Našel jsem na něm 60 minut unikátních záběrů nespočtu živočišných druhů, promyšlené propojení s mnoha dalšími informacemi i respektování školních osnov. Co víc si lze pro názornou výuku přát?

Jako učitele-biologa mne tentoCD-ROMl nadchnul. Našel jsem na něm 60 minut unikátních záběrů nespočtu živočišných druhů, promyšlené propojení s mnoha dalšími informacemi i respektování školních osnov. Co víc si lze pro názornou výuku přát?

”Jediný pohled do mikroskopu a úžasem se vám zatají dech. Každý z nás nemá tu možnost, a tak vám nabízíme alespoň fotografie.” A unikátní videoklipy v délce 60 minut, dodává recenzent. Těmito slovy totiž uvedl Josef Reischig, vedoucí biologického ústavu LF UK v Plzni, svůj starší článek pro magazín Koktejl. Jeho slova však stoprocentně platí i pro jeho novou práci - výukovou multimediální encyklopedii Videoatlas bezobratlých živočichů, která se připravovala po dobu několika let a nedávno byla uveden na trh.

Tento CD-ROM nemá svým rozsahem obdobu nikde na světě. Unikátní videozáběry ze světa bezobratlých byly doplněny odbornými texty předních zoologů a učitelů, byl dopracován systém, zahrnuty srovnávací kresby a tabule, proveden detailní popis životních cyklů. Všechny tyto náležitosti ”normálního” atlasu byly interaktivně zpracovány na jeden stříbrný nosič, který umožňuje okamžité vyhledávání příslušného druhu podle mnoha hledisek.


Jádrem titulu jsou samozřejmě detailní záběry ze světa bezobratlých, pořízené různými speciálními snímacími technikami, takže uživatel dostává do rukou obrázky, z nichž každý představoval desítky hodin práce v terénu i v laboratoři.

Videoatlas bezobratlých živočichů nemá jen odpovídající vědeckou hodnotu, ale je také cennou vyučovací pomůckou. Pro názorný výklad evolučních trendů si jako učitel biologie jen těžko představím něco lepšího, než přehrát videoklipy dvou zástupců biologických rodů po sobě a zároveň mít k dispozici i doprovodné informace. Vynikajícím způsobem je vyřešeno hledání podle shodných biologických znaků (například podle typu pohybu). Stačí kliknout na příslušné heslo a dostanete kompletní výběr živočišných druhů se stejnou charakteristikou. Žák má tak možnost sledovat vývoj pohybových orgánů v souvislostech. Nechybí ani informace, zda je příslušný druh zahrnut do osnov ZŠ či SŠ. To vše dělá z tohoto disku vynikající pomůcku pro každého biologa, který jen soustavně nementoruje stejné věty o ulitách hlemýžďů.

Snaha dodat na disk co největší škálu možností vedla k tomu, že při prvním použití disku se zdá ovládání poněkud nepřehledné. Po chvíli však uživatel pochopí, jakou myšlenkou se autor navigace řídil. Pomocí animovaných tlačítek jej může ovládat i čtyřleté děcko a pouštět si klipy třeba motýlů a brouků - doprovodné slovo mu totiž oznámí, jak se jmenují.


Tento disk není koncipován jako zábavní program, proto na něm nenajdete žádné zpětně-vazební hry. Je vysloveně referenční pomůckou, která by měla sloužit především vzdělávání, ať ve škole učiteli, nebo doma mladému přírodovědnému nadšenci.

Videoatlas bezobratlých je nepochybně dalším titulem, který sice nebude prodáván jako houska na krámě, ale o to více si zaslouží, abychom mu na České škole věnovali pozornost. Produkt totiž nevznikl v žádné velké firmě, která by mohla věnovat na reklamní kampaň odpovídající prostředky, a realizován byl za vydatné sponzorské pomoci firmy Olympus.

Disk již byl hodnocen i dalšími recenzenty a mj. získal ocenění Top Produkt časopisu PC WORLD a v časopise CHIP byl hodnocen maximálním počtem bodů.

Minimální konfigurace: MS Windows, zvuková karta, CD mechanika, procesor třídy 486, 8 MB RAM.
Cena: 985 Kč, multilicence pro školu 1885 Kč.

Titul lze objednat přímo u majitele autorských práv na adrese Mantis, Částkova 93, 326 00 Plzeň nebo elektronicky na http://mujweb.cz/skolstvi/mantis/videoatlas.


Milan Hausner

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.