Cupakabra na výletě

úterý 18. září 2001 ·

Zaměření : Program na procvičování úměrností. Částečně odpovídá osnovám 7. ročníku ZŠ.
OS a HW nároky : Win 3.x a vyšší + Com Logo. Na disku vyžaduje 26,7 MB.
Autor a rok vzniku : Eszter Bodnárová, Erika Olleová a Martina Reptová, 2000
Licence : freeware
Velikost : 4,3
Jazyk : slovensky

Tento program byl vytvořen studenty Univerzity Komenského v Bratislavě. Je napsaný v jazyce Comenius Logo a slouží k výuce přímé a nepřímé úměrnosti.

Program obsahuje krátkou výkladovou část, ve které autoři vždy na jednom typovém příkladu a jeho řešení vysvětlí pojem přímé či nepřímé úměrnosti. Výklad by sice mohl být o něco obsáhlejší, ale na vysvětlení principů úměrností stačí.

Hlavní částí programu je procvičování úloh vždy buď na přímou či nepřímou úměrnost. Tato část je originálně pojatá jako procházka krajinou. Některé objekty (stromy, zvířata, lidé) jsou “aktivní” a při pohybu myší nad nimi se zvýrazní jejich obrysy. K takovému objektu se vždy váže nějaký krátký příběh z něhož vyplývá úloha, kterou mají uživatelé řešit. Při řešení úlohy mají žáci možnost přecházet zpět do výkladové části, která popisuje řešený druh úměrnosti, ke každému příkladu mají zvláštní nápovědu a mohou používat kalkulačku, která je součástí programu.

Své znalosti uživatelé mohou taky vyzkoušet v testu. Ten předkládá náhodný výběr úloh na přímou i nepřímou úměrnost. Z testu již zcela správně nelze přecházet do výkladové části, ani v něm není k dispozici nápověda. Uživatel bohužel nemůže nastavovat počet testových úloh a ani výsledky testů nejdou ukládat.

Program je velmi pěkně graficky zpracovaný. Z didaktického hlediska je zajímavý nápad s úkoly skrytými za jednotlivými objekty krajiny a činí řešení úloh (nebo alespoň jejich vyhledávání v krajině) přitažlivé. Ovládání je jednoduché a děje se pouze pomocí myši. Nevýhodou ovšem je, že úlohy jsou uzavřené a umožňují žákům tipovat výsledky.
Zde stáhněte

dokument

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.