redakce: MfD: Ústavní soud vrátil stížnost na školství

úterý 19. prosince 2000 ·

Ústavní soud odmítl podle dnešní Mladé fronty Dnes stížnost pražského advokáta Miroslava Sylly zpochybňující systém přijímání studentů na vysoké školy.

Ústavní soud odmítl podle dnešní Mladé fronty Dnes (MfD) stížnost pražského advokáta Miroslava Sylly zpochybňující systém přijímání studentů na vysoké školy. "Věc jsme museli odmítnout, neboť stížnost nesplňovala všechny zákonné náležitosti," řekl listu soudce Ústavního soudu Vladimír Paul.

Sylla se podle zákona musí nejdříve obrátit na obecné soudy a teprve pak k Ústavnímu soudu.

Advokát se k soudu obrátil poté, co jeho dcera nebyla pro velký počet zájemců přijata na vysokou školu, i když přijímací zkoušky složila. Přijata nebyla ani na odvolání, do něhož dokonce napsala, že je ochotna za vzdělání zaplatit.

Sylla se ve své stížnosti odvolával na porušení práva podnikat a žádal zrušení té části vysokoškolského zákona, která umožňuje školám omezovat počet přijatých studentů. "Investice do vzdělání je totiž nepochybně investicí za účelem zisku, a splňuje tudíž charakteristický znak podnikaní," tvrdí Sylla. Zrušením části vysokoškolského zákona by se podle něj otevřel prostor pro novou úpravu, která by umožnila omezovat počet studujících bezplatně, platící by ale museli být přijati.

"Stát buďto musí platit studium všem, kteří splní podmínky, anebo - pokud na to nemá - musí vymyslet jinou variantu. Například umožnit placené studium. Vybírání školného," řekl MfD děkan Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni František Ježek.

Advokát podle MfD nevyloučil, že se se stížností obrátí k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Celý článek si dnes můžete přečíst zde.

redakce

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.