redakce: Projekt Majáky

pátek 17. prosince 1999 ·

Tento ojedinělý projekt má za cíl prostřednictvím Internetu zpříjemnit dlouhodobě nemocným dětem jejich pobyt v nemocnicích.

V první fázi celého projektu, který začal na počátku podzimu, byly nemocnice vybaveny počítači, připojeny pevnou linkou k internetové síti a byl vytvořený speciální dětský web www.majaky.cz. Výjimku v připojení představuje pouze Thomayerova nemocnice, kde bylo propojení provedeno prostřednictvím euroISDN. 

Nemocnice, které jsou do projektu zahrnuty, jsou: FN Motol - I.dětská klinika (3 počítače), FN Motol - II. Dětská klinika (3 počítače), Thomayerova nemocnice (3 počítače), Dětská klinika FN Plzeň (4 počítače), Dětská klinika IPVZ - Ústí nad Labem (3 počítače), Dětská klinika LF UP a FN Olomouc (2 počítače), II. dětská interní klinika LF MU Brno (8 počítačů). Počítače, stejně jakož i instalace a připojení v nemocnicích bylo provedeno zdarma. Zdarma je pro nemocnice i provoz pevné linky (resp. linky euroISDN).
INTERNET OnLine do projektu v první fázi investoval zhruba 2 miliony korun. Příští rok uhradí internetový provoz v celkovém objemu více než 2 miliónů korun. Pro práci na internetu a s počítači je proškolován personál nemocnic i děti. Ty se tak naučí ovládat počítač, práci s internetem a také s webovým prostředím Majáků.

Podle ředitele odštěpného závodu služby profesionálních sítí SPT TELECOM a.s. (provozovatele služby INTERNET OnLine) Pavla Nováka se jedná o ojedinělý projekt nejen v Čechách, ale i v zahraničí. „Výše uvedený počet nemocnic není konečný. Postupně se budou připojovat i další nemocnice, kde jsou dlouhodobě hospitalizovány nemocné děti,“ uvedl Pavel Novák. Internetové Majáky by měly být pro děti domovským místem, odkud se budou vydávat na cesty internetem a kam se mohou vracet i po svém návratu z nemocnice. Pohyb na Internetu nebude pro děti omezen. Budou mít možnost surfovat i po jiných webech. Internet by měl podle organizátorů projektu především zpestřit a oživit činnost dětí při jejich pobytu v nemocnici. 

Jak Majáky fungují? Děti budou mít možnost na webu vytvářet svoje vlastní stránky učit se programovat v kódu html, hrát hry, malovat si, pořádat diskusní fóra a chatovat. Každé dítě bude mít svou emailovou adresu, bude si moci vytvářet svoje vlastní chat roomy, například pro komunikaci s rodiči. Na webových stránkách Majáků je mimo jiné i pohádkovník, ve kterém si mohou děti bez rozdílu věku samy vytvořit svou pohádku. Tento server www.majaky.cz není samozřejmě uzavřen jen pro děti z nemocnic, prostřednictvím internetu má k němu přístup každé dítě. Zbývá již jen celému projektu Majáky a především dětem popřát mnoho zdarů nejen při práci s Internetem, ale především v jejich životě. Ať mají na pobyt v nemocnici lepší vzpomínky, než jejich předchůdci, kteří tyto možnosti neměli.

Iniciátoři Projektu Majáky

INTERNET OnLine
INTERNET OnLine je jedním z největších poskytovatelů připojení k internetu v České republice. Tuto službu od poloviny devadesátých let poskytuje akciová společnost SPT TELECOM a většina občanů v České republice ji zná z televizní a billboardové reklamy. Tato značka je největším poskytovatelem připojení k internetu v České republice - letos na podzim dosáhl počet zákazníků INTERNET OnLine 42 tisíc. INTERNET OnLine nabízí jedno z nejširších portfolií internetových služeb v ČR. Zájemce o připojení k internetu si může vybrat mezi spojením pomocí běžné telefonní linky, digitální euroISND linky nebo prostřednictvím bezdrátového připojení či pevné linky.

Nadace Charty 77
Nadace Charty 77 byla založena v roce 1978 ve Stockholmu. V roce 1989 přenesl její zakladatel František Janouch činnost do Prahy. Do povědomí se nadace zapsala rozsáhlou sbírkou na Konto MÍŠA, jejíž cílem bylo zakoupení unikátního přístroje na operace mozku – Leksellova gama nože. Sbírka byla za 14 měsíců zdárně ukončen a nadace zakoupila Leksellův gama nůž a přídavná zařízení za více než 100 miliónů korun. LGN zůstal nadačním majetkem, je propůjčen Nemocnici Na Homolce a bylo jím operováno již více než 500 pacientů. Od roku 1989 poskytla nadace na rozvoj občanské společnosti v oblastech kultury, vzdělávání, sociální pomoci, zdravotnictví, lidských práv, ekologických a dalších aktivit částku, která přesahuje 300 miliónů korun.
Dnes nejznámější projekt - Konto BARIÉRY, který pracuje v nadaci od ledna 1993, poskytl ve prospěch handicapovaných spoluobčanů částku 57 862 516 korun. Touto částkou jsme podpořili celkem 2 778 projektů.

Projekt je výjimečný tím, že získává velkou část finančních prostředků od 50 000 pravidelných dárců, kteří posílají na toto konto každý měsíc 20 korun ze svého platu. Konto BARIÉRY podporuje ohrožené a znevýhodněné skupiny ve společnosti, pomáhá odstraňovat zdravotní, sociální a psychické bariéry. Podporuje občanské neziskové organizace, které se starají o tyto skupiny spoluobčanů, poskytuje ale také přímo, jako jedna z mála nadací, podporu samotným postiženým lidem a rodinám, které o ně pečují.

Na projektu Majáky se rovněž podílejí: společnost Microsoft, která dodala software, dále společnost Autocont, která dodala počítače a společnost GOPAS. Ta se postarala o proškolení nemocničního personálu.

redakce

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.