Valerie Wágnerová: 17. listopad na Univerzitě Pardubice.

pondělí 15. listopadu 1999 ·

Program oslav desátého výročí sametové revoluce. Deset a šedesát let od studentských akcí památných sedmnáctých listopadů si budou připomínat i studenti a celá akademická obec Univerzity Pardubice. Studentská rada Univerzity Pardubice jako studentská reprezentace a vedení univerzity spolupořádají řadu akcí, jimiž si chtějí spolu s veřejností, spoluobčany a současnými, bývalými i budoucími studenty připomenout události roku 1939, kdy došlo k uzavření českých vysokých škol, popravě studentských funkcionářů a nezákonnému potlačování občanských aktivit vyjadřujících nesouhlas s hitlerovskou okupací, a roku 1989, kdy represe pokojné studentské manifestace iniciovala převratné sociálně-ekonomické změny v naší republice.

V předvečer 17. listopadu - Mezinárodního dne studentstva dnes připomínaného jako Den boje studentů za svobodu a demokracii - tj. v úterý 16. listopadu proběhne v 17 hodin vzpomínkové shromáždění vysokoškolských i středoškolských studentů a všech příznivců z řad veřejnosti u Univerzitní knihovny a auly v Pardubicích - Polabinách. Součástí vzpomínkového večera je i slavnostní odhalení pamětní desky k listopadovým událostem roku 1939 a 1989, jež doprovodí svit svíček a vystoupení Vysokoškolského uměleckého souboru.

Na ně naváže otevření výstavy archivních materiálů ze studentské stávky „Studenti VŠCHT v listopadu 1989“ ve vestibulu univerzitní auly. Autenticky zaznamenaný studentský stávkový deník spolu s množstvím dalších materiálů umožní návštěvníkům seznámit se blíže s děním na vysokoškolské půdě před deseti lety a zamyslet se nad „sametovou revolucí“ v odstupu deseti let. Výstavu doprovází prezentace archivních čísel časopisu „Studentský list“, který vycházel na VŠCHT od listopadu 1989 do května 1990, jež jsou instalovány k pročítání v chodbě levého křídla budovy Dopravní fakulty Jana Pernera (Studentská ul. 95).

Předvečer 17. listopadu uzavřou „sametové párty“ na studentských klubech A a B vysokoškolských kolejí. Na středu 17. listopadu vyhlásil rektor univerzity tzv. „Rektorský den“. Studijní volno mohou všichni studenti využít k nabízeným sportovním kláním, která probíhají po celý den na sportovištích univerzity v tradičních sportovních odvětvích: basketbalu, badmintonu, cyklokrosu, florbalu, malé kopané, přespolním běhu, stolním tenisu, volejbalu, vzpěračských disciplinách a nechybějí ani ukázky moderních forem ženské gymnastiky. Pestrý sportovní program je obohacen o utkání vysokoškoláků se studenty Gymnázia Pardubice - od 8 hodin ve volejbale dívek v hale univerzity a v malé kopané chlapců od 14 hod. na hřišti gymnázia. V 18 hodin je sportovní den ukončen vyhlášením nejlepších sportovních reprezentantů Univerzity Pardubice roku a udělením Standarty rektora nejúspěšnější fakultě univerzity, jejíž studenti v osmnácti sportovních disciplínách získali ve školním roce 1998/1999 nejvyšší počet bodů. (Stala se jí Fakulta chemicko-technologická se ziskem 86 bodů před Fakultou ekonomicko-správní s 82 body a Dopravní fakultou Jana Pernera s 50 body.) Malá slavnost se za účasti rektora univerzity prof. Ing. Oldřicha Pytely, DrSc. uskuteční v klubovně Katedry tělovýchovy a sportu.

Pro nesportovce nabízí středeční odpoledne na Univerzitě Pardubice studentské divadelní představení „MACBETH“ v anglickém jazyce, které nastudoval se studenty Gymnázia Pardubice lektor Ústavu jazyků a humanitních studií Univerzity Pardubice pan Michael Kaylor. Shakespearovské drama ovládne univerzitní aulu od 15 hodin. Vítáni jsou všichni příznivci divadla a anglického jazyka. Od 17 hodin je pro milovníky umění připravena Vernisáž v pořadí již desáté výstavy v Galerii Univerzity Pardubice - „Jan Salvet - obrazy - grafika“. Vystavené obrazy a grafické listy mladého tvůrce z Vrchlabí vznikly v uplynulých pěti letech po ukončení jeho studií na Vysoké škole pedagogické v Hradci Králové. Otevření výstavy doprovodí Adagio ze sonáty pro sólové housle č. 1 g mol Johanna Sebastiana Bacha v podání Jiřího Pinkase.

Dvoudenní aktivity na Univerzitě Pardubice zahajují zároveň rok oslav a připomínání padesátileté existence vysokého školství v Pardubicích. Významné výročí bude univerzita připomínat množstvím akcí a aktivit, a to jak vědeckých, tak i studentských a společensko-kulturních, které budou probíhat po celý rok 2000 a pod záštitou České komise pro UNESCO vyvrcholí v říjnu roku 2000, kdy uplyne padesát let od doby, kdy 15. října roku 1950 zahájilo prvních 120 studentů svá studia chemie na Vysoké škole chemické v Pardubicích.

Valerie Wágnerová

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.