Ivo Bělohoubek: Škola pro Moravu

čtvrtek 4. listopadu 1999 ·

Výstava je věnována stoletému výročí založení VUT Brno. Stoletému výročí založení Vysokého učení technického v Brně je věnována výstava Škola pro Moravu, která až do konce roku probíhá v Dietrichsteinském paláci Moravského zemského muzea v Brně. K výstavě připravili organizátoři i malé exploratorium Technika hrou, kde se lze originálním interaktivním způsobem seznámit s fyzikou nikoliv prostřednictvím vzorečků či počítání, ale na konkrétních modelech, které lze ovládat. Svojí jednoduchou genialitou rozhodně nefascinují jenom děti, kterým je tato výstava převážně určena.


První část výstavy začíná historickým exkurzem na Moravu a do Brna přelomu století. Počátky technického školství, jejich vztah k dějinám Moravy a Brna, vznik technické univerzity jsou přiblíženy s pomocí dobových dokumentů, fotografií a třeba i prvních indexů a studentských průkazů. "Brněnská Matice školská dovoluje si Vaší hraběcí Milosti i Milostivé Vaší paní Choti vzdáti vroucí díky za vzácný dar, kterým jste ráčili obmysliti české studentstvo na Moravě…", psal na začátku století Judr. Václavu Hraběti z Kounic, mecenášovi tehdejšího školství, krásným zdobným písmem a husím brkem ředitel Matice školské. 

Studentsvo tak nezaniklo, technické školství také ne, a jak dokazuje moderní historie, sehráli právě studenti obrovskou roli v jejích vyhrocených okamžicích. Na panelech expozice si tak můžeme znovu připomenout, jak se studentů báli nacisté roku 1939, jak se nenechali uchlácholit v roce 1968, či jak se stali motorem dějin v roce 1989.
K výstavě je doplněna výběrová přehlídka projektů, na kterých se VUT podílelo, prezentace jednotlivých fakult a pro zájemce k vyzkoušení několik počítačů s internetem. K vidění zde tak je například plán z roku 1920, podle kterého měla vyrůst gigantická univerzita v Brně na Kraví hoře. Rozhodně se vyplatí připlatit pár korun a zajít ještě do prvního patra, kde probíhá výstava Technika hrou, která na názorných a návštěvníkem ovládaných modelech přibližuje kouzelná zákoutí mechaniky, optiky, tlaků i dynamických obrazců, které vytvářejí dvě prolínající se substance. Okouzleny nebudou jenom ratolesti, ale všichni, kdo mají duši otevřenou malým zázrakům.

Ivo Bělohoubek

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.