Nezařazujte do nového studijního systému označení pohlaví, žádají studenti

středa 21. října 2020 ·

Studenti Univerzity Karlovy navrhují změny k nové verzi Studijního informačního systému (SIS). Konkrétně jde o přidání dvou nových položek. V kolonce rodu by se podle petice měl kromě ženského a mužského objevit také neutrální, společně s možností vybrat si preferovaná zájmena. Nová možnost ‚zobrazované jméno‘ by pak mohla umožnit jiné jméno než to legální, zapsané v občanském nebo studentském průkaze. Vyučující by také hned viděli, jaké jméno daný člověk preferuje a jaký rod pro oslovení zvolit. Reportáž přináší iDNES. 


„Dle mého názoru jsou změny námi navrhované něco, čeho si většina uživatelů SISu ani nevšimne. Pro některé by se však jednalo o významnou pomoc,“ popisuje transgender student, který v České republice nesplňuje podmínky nutné pro legální změnu pohlaví. V systému je kvůli tomu veden jako žena a pod jménem, které běžně neužívá. 

„Reálně se nyní musím při navázání každého nového kontaktu v akademickém prostředí rozhodovat, zda se nechám oslovovat ženským rodem, což je mi nepříjemné a nejsem na to zvyklý, nebo zda se pustím do mnohdy velmi nepříjemné konverzace a vysvětlím, jak preferuji být oslovován,“ popisuje transgender muž nepříjemnosti, které si mnozí cis genderoví lidé – tedy ti, jejichž genderová identita odpovídá pohlaví, které jim bylo určeno při narození – mnohdy ani neuvědomí. 

„Myslím, že pro samotné vyučující by bylo usnadněním, kdyby rody oslovení nemuseli*y odhadovat. Samozřejmě by však nová dobrovolná pole nebyla pro nikoho nijak zavazující, všichni si mohou vybrat, zda je budou využívat, a je pouze na vyučujících, jestli se jimi budou řídit,“ doplňuje. Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.