Zpátky do lavic. Česko ve školách zavedlo jedna z nejmírnějších opatření proti nákaze

úterý 1. září 2020 ·

Bezpečný návrat od dálkové on‑line výuky do školních lavic je momentálně jedním z hlavních úkolů, které evropské země řeší. Česko patřilo na jaře k nejpřísnějším a školy rychle zavřelo, teď přijalo pravidla, jež naopak patří k těm nejmírnějším. Učitelům i studentům české ministerstvo školství pro návrat do lavic nenařídilo prakticky nic. Roušky povinné nejsou, většina opatření, která úřad sepsal a školám poslal, má pouze charakter doporučení. Reportáž přinášejí Hospodářské noviny.Česko se tak liší od řady dalších zemí Evropy. Roušky jsou povinné například ve většině spolkových zemí v Německu, kde si začátek školního roku určují samy spolkové země. Na severu tak už žáci v lavicích sedí, v Bavorsku do školy teprve půjdou. Od druhého stupně základních škol jsou roušky povinné také ve Francii nebo například na Slovensku. Nosit je budou i žáci v Itálii kromě těch nejmladších, škola tu začne za 14 dní.

Itálie také najala tisíce nových učitelů, aby se děti mohly učit v menších kolektivech. Všechny třídy rovněž mají být vybaveny novými lavicemi, v nichž už žáci nebudou sedět po dvou, ale samostatně. Díky tomu by mezi sebou měli zachovat bezpečné rozestupy.

V Evropě jsou ale i země, v nichž se návrat do škol příliš neliší od dřívějška – ve Švédsku docházku pro děti mladší 16 let vůbec nepřerušili. Dánsko sice školy v březnu, podobně jako Česko, zavřelo, už v dubnu je však opět otevřelo. Učitelé ani studenti nemuseli nosit roušky. V zemi, navzdory obavám, nedošlo k navýšení počtu případů nákazy. Dánské úřady na základě toho na jaře konstatovaly, že úplné uzavření škol nejspíš nebylo nutné.Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.