Společné vzdělávání: Užiteční rady a tipy pro střední školy

úterý 29. září 2020 ·

Jak zpracovat plán pedagogické podpory? Kdy využít individuální studijní plán? Kde najdu odborníka? Co obnáší jednotlivá podpůrná opatření a jak při jejich zavádění postupovat? Jak vytvářet bezpečné prostředí k řešení vztahových problémů ve třídě? A v neposlední řadě jak jako pedagog pečovat o své vlastní duševní zdraví a pohodu? 


Tyto a další otázky řeší v rámci společného vzdělávání i pedagogové středních škol. I oni každodenně pracují s heterogenními skupinami žáků, kteří přicházejí z různých sociálních prostředí, mají nejrůznější speciální vzdělávací potřeby a stále častěji také odlišné kulturní, etnické či jazykové zázemí. Vždyť 93 % středních škol a vyšších odborných škol eviduje žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Třetina škol však přiznává, že školní poradenské pracoviště není posíleno o pozici školního psychologa či speciálního pedagoga a prakticky stejný počet škol (více než 420) uvádí jako překážku i nedostatečné vzdělání pedagogů v oblasti inkluzivního vzdělávání. Vyplynulo to z výsledků dotazníkového šetření, které v roce 2018 uskutečnil projekt Podpora krajského akčního plánování (NPI ČR), v němž odpovídalo 1293 SŠ a VOŠ. 

Praktická pomoc v interaktivní podobě přichází díky aplikace Zapojmevsechny.cz a webovému portálu www.inkluzevpraxi.cz, které vznikly v rámci projektu APIV B, jehož nositelem je rovněž Národní pedagogický institut České republiky. Přestože cílí především na základní školy, řada informací a funkcionalit je užitečná i pro středoškolské prostředí. Další informace naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.