Václav Mertin: První stupeň bych už do prázdnin raději odpískal

pondělí 27. dubna 2020 ·

„Když budu věřit tomu, co nám říkají. Ve školách nejsou ohroženy jen ty děti, jsou ohroženi i učitelé. Kantoři nám stárnou. A druhá věc je, že si neumím představit, jak budou děti dodržovat přísná hygienická opatření, třeba nesahat si na roušku. Pokud se řekne, že ta opatření není v té intenzivní podobě potřeba dodržovat s výjimkou třeba častého mytí rukou, tak to jsem pro to, aby do školy chodily. Ale pokud se budeme tvářit, že ta hygienická opatření jsou ještě důležitá, tak zejména na základce bych je do školy neposílal,“ říká psycholog Václav Mertin v rozhovoru pro MF DNES. Václav Mertin (ff.cuni.cz)
Mertin dodává: 

A rodiče se bojí a nebojí se jen proto, že jsou úzkostliví, ale protože mají třeba člena rodiny, který má nějaké zdravotní potíže. Navíc budeme mít děti, které chodí do školy, a děti, které nechodí, a to je komplikace pro všechny. Není to ideální situace, ztráty ve znalostech vzniknou, ale nebudou zase tak velké. A dají se dohonit. 

V rozhovoru zazní také tyto otázky a odpovědi:

Během života? 

I během školy, ale předpokládá to, že učitelé v září neřeknou, koukněte, já to tady jen připomenu, zopakuji a vy už se to tady musíte doučit. Bude to znamenat svým způsobem jiný přístup od učitelů. Opravdu budou muset vnímat to, co ty děti umějí, a tam budou obrovské rozdíly. Já si myslím, že někteří rodiče a děti jedou svým způsobem úplně normálně, dokonce bych řekl, že některé děti jsou schopné se toho naučit doma dokonce víc. Jiní rodiče to zase vůbec neřeší. Takže to bude velký zápřah pro učitele, pokud to přijmou. Naopak pokud si řeknou, že se nedá nic dělat, protože oni to nezavinili, a mají teď třeba pátý ročník, pojedou proto pátý ročník, to by bylo pro učitele jednoduché, ale z hlediska rozvoje dítěte by to byla katastrofa.

Pro které děti nejvíce? 

Pro děti, které mají už takhle vzdělávací problémy, nebo pro děti, kde se jim rodiče z jakýchkoliv důvodů nemohou momentálně dostatečně věnovat. Rodiče, kteří nemohou, neumějí, nebo dokonce nechtějí a berou to tak, že to nějak dopadne. Říkají si, že se nic moc nestane, a vykašlou se na to. Ty těm svým dětem ublíží.


Celý text naleznete v MF DNES

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.