Ondřej Šteffl: Učitelé, klid! Nehoří to, nechte děti a rodiče, aby se zkonsolidovali, pak můžete v klidu řešit, jak učit

pondělí 16. března 2020 ·

„Školy budou zavřeny podle mého odhadu dva měsíce a dost možná ještě mnohem déle, což myslím budeme celkem brzo vědět. To, co hoří a vyžaduje rychlé jednání, je řešení epidemie koronaviru, a to není náš úkol. Nepodléhejte naléhavosti, učení dětí nehoří a týden dva nic neznamená. I když chápu, že vyděšení rodiče i zaskočené děti potřebují nějakou jistotu, perspektivu a hlavně dobré slovo,“ píše Ondřej Šteffl v magazínu Rodiče vítáni.Ondřej Šteffl (facebook.com)
Šteffl mimo jiné píše: 

Všichni, učitelé, děti, rodiče, veřejnost si musíme promyslet, co to vlastně všechno znamená, a jaké to má dopady i na náš osobní život. Jaké jsou možnosti, co dělat s dětmi. Co jde a co nepůjde. Určitě to není tak, že můžeme online pokračovat v tom, co jsme dělali dosud ve třídách. A taky jaké další návazné a nečekané změny nastanou. Například se nejspíš neuskuteční státní maturity a dost možná ani přijímací zkoušky na SŠ, jak se to bude řešit? Nevíme. Kolik rodin se třeba přemístí dočasně na chatu, zda, kde, jak se děti mohou soukromě scházet. Možná, že veřejnost bude od škol potřebovat něco (úplně) jiného než nahrnout na děti kupu učení. Atd.

Jistě je to pro učitele, pro děti i pro rodiče velká příležitost něco nového se naučit, zvládnout dobře novou situaci a třeba i změnit zaběhané stereotypy. Ale spíše než rychlá řešení bychom měli hledat řešení promyšlená a vlastně docela dlouhodobá, a tudíž nespěchat.


Celý text naleznete zde

2 komentářů:

jir řekl(a)...
16. března 2020 v 13:38  

No konečně jednou rozumný názor.

Lenka Dohnalová řekl(a)...
19. března 2020 v 21:03  

Naprostý souhlas!

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.