Nezakazovat, důvěřovat. Návod, jak ochránit děti před nástrahami na síti

sobota 29. února 2020 ·

Začne to nevinně. Vaše dítě si po internetu píše se stejně starým teenagerem, který má podobné zájmy. Jenže konverzace se brzy přesune na podivná témata. Na druhé straně totiž třeba není teenager, ale dospělý člověk, kterého vzrušuje, když může dítětem manipulovat. A ve chvíli, kdy má na dítě dostatečnou páku, přikročí k vydírání. Z nezávazné konverzace se rychle stává noční můra. Zoufalá situace, na kterou dítě nejspíš není připravené a neví, jak ji řešit. Co můžete jako rodič udělat, abyste takové situaci předešli? Nebo abyste byli připraveni ji citlivě řešit? Abyste se vůbec dozvěděli, že vaše dítě něčím takovým prochází? A hlavně, co udělat, aby dítě vědělo, že za vámi může přijít? Tématu se věnuje iDNES.Kamil Kopecký (upol.cz)
„Pokud má být prevence ze strany rodiče účinná, měla by být celkově pozitivní,“ zdůrazňuje pedagog Kamil Kopecký, vedoucí Centra prevence rizikové virtuální komunikace Univerzity Palackého. „Při prevenci je třeba zaměřit se jak na informování dítěte, tak i na ovlivnění jeho postojů a na jeho motivaci zaměřenou na pozitivní a smysluplné aktivity.“

Podle všech odborníků, které redakce oslovila, je naprosto klíčová vzájemná důvěra mezi dětmi a rodiči.

„Dítě by mělo vědět, že rodič představuje pevný bod v jeho životě, na který se může kdykoli obrátit s prosbou o pomoc,“ souhlasí Kopecký. „Pak bude vědět, že mu rodič v krizové situaci pomůže, nikoli jej potrestá.“

Podle něj je důležité budovat tento vztah dřív, než je dítě v pubertě. „Jakmile se dítě dostane do puberty, začnou hrát stále větší úlohu vrstevníci dítěte – kamarádi, přátele a spolužáci, kteří budou mít na dítě vliv.“


Celý text naleznete zde

4 komentářů:

renives řekl(a)...
29. února 2020 v 11:00  

To je objev? A který rodič se Vás na to ptá? Každý očekává, že problém s drogami a pod vyřeší instituce!!
Rodič se zásadně neptá, on ví?:-)...a požaduje...
A tu důvěru jsme viděl kde? Ja napodsledy v pohádce.

renives řekl(a)...
29. února 2020 v 12:31  

Při prevenci je třeba zaměřit se jak na informování dítěte, tak i na ovlivnění jeho postojů.

To formování postojů jen klíčové!! Všechny edukativní systémy však preferují tu informativní složku.Tedy dle mých zkušeností. Co dítě chce je jen a jen na něm. To je zlaté pravidlo současnosti. A co chce, musí být! A teď babo raď, viďte:-)
A jak chcete edukovat rodiče??
Opravdu bych ráda od autora slyšela odpověď.

renives řekl(a)...
29. února 2020 v 12:33  

Podle něj je důležité budovat tento vztah dřív, než je dítě v pubertě...

Opět toto ví všichni, co dávali v psychlogii pozor a dále i v praxi..ale vymíráme pánové a dámy?-)

A nejlepší "výcviková soda"(pro učitele) nastane, když nastoupíte jako nový pedagog před sedmáky a osmáky - je to super adreanalin....

Jiří Klabal řekl(a)...
2. března 2020 v 8:41  

Ano. Hlavně "nezakazovat"!

Však on si je na té síti už někdo najde...

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.