SUČJL: Hádky o matematiku maturitní zkoušku z češtiny nevyřeší

úterý 28. ledna 2020 ·

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR projednává maturitní novelu, která by měla odložit povinnou maturitu z matematiky od roku 2021 a redukovat maturitní zkoušku pouze na didaktické testy, tedy vrátit slohové práce a ústní zkoušení zpět do kompetence škol.
Společnost učitelů českého jazyka a literatury (SUČJL) od svého vzniku v roce 2012 upozorňuje na nedomyšlený systém ústního zkoušení, které se skládá z mnohdy formálních rozborů dvaceti knih, i na nedostatky v zadávání a opravování písemných prací, jež má na starost Cermat. Stávající systém maturitní zkoušky z čjl nevede gymnaziální studenty k široké četbě, přemýšlení v souvislostech, výraznějšímu literárnímu přehledu ani psaní osobitých a promyšlených výpovědí. Odborným školám naopak svým teoretickým zaměřením krade čas, který by\ studenti mohli věnovat smysluplnějším činnostem.

SUČJL vítá vládní i pirátský návrh, aby si stát ve své gesci ponechal pouze maturitní testy, a žádá poslance, aby tuto část maturitní novely upřednostnili a zprůchodnili. Respektive aby ji neblokovali hádkami o maturitní matematice, která evidentně štěpí i poslanecké kluby, a v případě potřeby tuto záležitost oddělili od redukce neefektivního maturitního modelu češtiny a hlasovali o obou částech novely zvlášť.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.