Stávkovat měly odbory dřív, teď je to absurdní, rozčilil se Plaga

pátek 1. listopadu 2019 ·

„Neviděl jsem důvod pro stávkovou pohotovost, a už vůbec nevidím důvod pro stávku. Přijde mi to naprosto absurdní,“ řekl na mimořádném briefingu ministr Plaga poté, co školské odbory vyhlásily stávku. Informuje iDNES.Robert Plaga (msmt.cz)
Ministr se stávkou nesouhlasí a není podle něj na místě. Podle Plagy s odbory dokola jednají jen o rozdělení tarifních a nadtarifních složek platu, v reálu tak jde o rozdělení stejně velkého sumy peněz na různě velké částky. 

„Znovu ale opakuji, že celkový objem na platy pedagogů poroste v roce 2020 o 10 procent a nejméně o dalších 9 procent v roce 2021. Jsem přesvědčen, že stávka není na místě,“ upozornil Plaga a dodal, že podle něj jde o zdaleka nejvyšší růst platů ve veřejné sféře a také nejvyšší, jaké učitelé za posledních 15 až 20 let zaznamenali.


Celý text naleznete zde
Zprávu na webu České televize a záznam briefingu naleznete zde
Zprávu ČTK naleznete zde

15 komentářů:

Ferda44 řekl(a)...
1. listopadu 2019 v 16:23  

Ministře, máš v týmu bývalého místopředsedu odborů Pícla. Je to přece odborník, tak to třeba to zařídí - ne?

Michal Komárek řekl(a)...
1. listopadu 2019 v 16:27  

A Vy jste také z týmu ministra nebo mu tykáte tak nějak po soudružsku?

rváčkazvesela řekl(a)...
1. listopadu 2019 v 20:36  

Možná by se pan ministr měl také zamyslet nad důvodem, proč nechceme ta dvě procenta do osobních milodarů...není to hlavně důsledek značné nedůvěry v objektivitu hodnocení učitelů řediteli škol? Kde jsou nějaká čitelná pravidla, za co kolik dostanu - je to HODNĚ různé. Dle mého je to často anarchie: kdo je oblíbenější, dostane nasypáno. Toto je v pořádku? Pak je jen nasnadě, že nechceme sliby do osobní almužny nealmužny.

rváčkazvesela řekl(a)...
1. listopadu 2019 v 20:38  

Apropó - konečně se rozčílil i ten náš pan ministr. Určitě ale z jiného důvodu, než proč se rozčilujeme my dole v první línii!!

Radek Sárközi řekl(a)...
1. listopadu 2019 v 22:54  

Důležité informace: V den stávky sice nedostanete plat, ale škole peníze zůstanou (ředitel vám může výpadek příjmů kompenzovat formou odměn). Za roční zvýšení platu o 1 % se vyplatí stávkovat 1 % roku, což je 2,5 pracovních dnů. Nestávkuje škola, ale každý zaměstnanec jednotlivě. Stávkovat může i ředitel školy. Právo na stávku zaručuje Ústava ČR. Oznámit zaměstnavateli, že vstupujete do stávky, stačí den předem, tedy v úterý 5. 11. 2019. Stávkovat můžete, i když ve škole nepůsobí odborová organizace. Začněte tím, že založíte stávkový výbor, který svolá všechny zaměstnance na společné jednání. Stávkovat mohou i nepedagogičtí pracovníci, ale stávkuje se za navýšení tarifní tabulky pro pedagogické pracovníky o více než 8 % (předchozí návrh ministra školství Roberta Plagy na zvýšení tarifů všem stejně o 2 700 Kč byl pro většinu učitelů výhodnější...). Platy učitelů vzrostly od roku 2013 o 31 %, ovšem průměrná mzda v České republice stoupla ve stejném období o 27 %. V roce 2003 činily platy učitelů 105 % průměrné mzdy v ČR, nyní je to 110 %, přitom už v roce 2003 padl slib, že to bude 130 %.

Michal Komárek řekl(a)...
1. listopadu 2019 v 23:26  

Pane Sárközi, Česká škola nevede propagandu ani pro stávku, ani proti stávce. Tyto "důležité informace" sem nepatří. Ty patří na stránky odborů nebo spolku PK, například. Ostatně učitelé a ředitelé jsou inteligentní lidé a pokud budou takové informace potřebovat, najdou si je bez problémů...

poste.restante řekl(a)...
1. listopadu 2019 v 23:43  

Ostatně učitelé a ředitelé jsou inteligentní lidé a pokud budou takové informace potřebovat, najdou si je bez problémů...

No vida.
Takže učitelé a ředitelé si mají informace o stávce ve svém resortu vyhledávat sami.
Dobré vědět.

Poněkud to "upřesňuje" popis účelu tohoto webu.
Cituji:
Cílem internetového portálu Česká škola je přinášet komplexní informace o aktuální situaci v českém školském a vzdělávacím systému a být důležitým místem pro diskuse o jeho problémech a perspektivách.

Pane Komárku, informovat o zákonných podmínkách, okolnostech a souvislostech stávky by mělo patřit mezi samozřejmé povinnosti webu, informujícího o problematice školství.

Objektivní informace nejsou propagandou.


Pokud je chcete zpochybnit, učiňte to na základě objektivních dat.

Diskusní příspěvek pana Sárköziho v ničem neporušuje diskusní pravidla tohoto webu.

Ale chápu, že redaktor, který si plete informování s aktivismem toto nikdy nepochopí a své pochybení nepřizná.

Michal Komárek řekl(a)...
2. listopadu 2019 v 6:25  

poste.restante

Vy asi ani nemůžete jinak, než manipulovat a zkreslovat. Důležité je ale to, že naštěstí ani pan Sárközi, ani Vy nerozhodujete o tom, co na České škole vychází.

Ivo Mádr řekl(a)...
2. listopadu 2019 v 12:11  

Pane Komárku, raději jsem si přečetl příspěvek pana Radka Sárköziho 2x. Dle mého se jedná o objektivní sdělení, které neporušuje "stanovy" České školy.

Michal Komárek řekl(a)...
2. listopadu 2019 v 12:28  

Pane Mádře, o "stanovách" tady nebyla řeč. Já jsem vysvětlil, proč tyto "užitečné informace" na ČŠ nepatří, a to je vše... Např: "Začněte tím, že založíte stávkový výbor..." Takto prostě ČŠ učitele k ničemu nevyzývá. To je věc odborů, případně spolku PK a jiných asociací či spolků...

tyrjir řekl(a)...
2. listopadu 2019 v 13:00  

předchozí návrh ministra školství Roberta Plagy na zvýšení tarifů všem stejně o 2 700 Kč byl pro většinu učitelů výhodnější...

No vida, jak jsou ty odbory šikovné! Učitelé tedy mají a půjdou stávkovat za méně výhodné řešení? Za takhle pitomý požadavek bych asi nestávkoval.

:)))

tyrjir řekl(a)...
2. listopadu 2019 v 13:32  

NESCHOPNOST A AROGANCE PROLHANÝCH MODROTRIČKÁŘŮ?

Arogance prolhaných modrotričkářů

Proč to ty evidentně prolhané školské odbory neudělaly před jedním dvěma třemi léty?
Proč za ministryně Valachové požadovaly jen 10 % a spokojily se pak s chabými osmi?

Dělají si školské odbory ze vzdělávání lidí a z učitelů legraci? Školské odbory - Hadr na holi?

http://www.ceskaskola.cz/2016/08/podle-udaju-oecd-jsou-cesti-ucitele-ve.html

Školské odbory mají, myslím, z ostudy ušité z jejich hloupých lží kabát.

A půjdou s ním na módní přehlídku do Betlémské kaple!

Není to znesvěcení zdravého rozumu, pravdy, která od nich dostává pořádně na frak, a Betlémské kaple samotné?

http://www.ceskaskola.cz/2016/08/podle-udaju-oecd-jsou-cesti-ucitele-ve.htmlhttp://www.ceskaskola.cz/2017/08/skolsti-odborari-chystaji-kvuli-platum.html
http://www.ceskaskola.cz/2017/08/sef-odboru-josef-stredula-stavka.html


předchozí návrh ministra školství Roberta Plagy na zvýšení tarifů všem stejně o 2 700 Kč byl pro většinu učitelů výhodnější...

No vida, jak jsou ty odbory šikovné! Učitelé tedy mají a půjdou stávkovat za méně výhodné řešení? Za takhle pitomý požadavek bych asi nestávkoval.


:)))¨

http://www.ceskaskola.cz/2019/11/stavkovat-mely-odbory-driv-ted-je-to.html


Radek Sárközi řekl(a)...
2. listopadu 2019 v 14:01  

To je škoda, že poste.restante nerozhoduje, co vyjde na České škole. Myslím si, že by tím kvalita tohoto webu i jeho návštěvnost výrazně vzrostla.

Michal Komárek řekl(a)...
2. listopadu 2019 v 14:07  

Je zjevné, že Vám by takový web byl sympatičtější, pane Sárközi. Ale z pohledu vydavatele, z pohledu mého a z pohledu stále velkého a aktuálně také rostoucího počtu čtenářů je lepší, aby tu byl i web, který Vám zase tak úplně nevyhovuje. Což, jak jistě chápete, není nic osobního, nejde o Vaši osobu, ale o názory, postoje, profesionalitu ohledně médií...

Ale dál tuto diskusi rozvíjet nebudeme. Děkuji!

BP řekl(a)...
2. listopadu 2019 v 16:37  

Pan ministr už zjevně opustil myšlenku, že v roce 2021 budou činit platy všech učitelů průměrně 45 000,- Kč. Ať počítám, jak počítám, při jeho drobném přikapávání % letos, v příštím i přespříštím roce se k oné metě nemůže v žádném případě ani dost dobře přiblížit. Kdyby se přidávalo podle původního záměru tři roky po sobě 15%, pak už by ta částka mohla být aspoň pro nejstarší učitele v dohledu. Takhle ani za sto let!

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.