Právo: Průměrný plat učitele vzrostl na 37 235 Kč

čtvrtek 7. listopadu 2019 ·

Průměrný hrubý plat učitelů dosáhl v prvním pololetí letošního roku 37 235 Kč. Proti stejnému období loňska stoupl o 3800 korun, to je o 11,4 procenta víc. Nepedagogům se plat zvýšil na 19 977 korun. Meziročně si polepšili o 1360 korun, tedy o 7,3 procenta. Vyplývá to z údajů ministerstva školství. Průměrná mzda v ČR v prvním pololetí podle ČSÚ činila 33 297 korun. Informuje deník Právo.
Školské odbory dlouhodobě požadují, aby se platy pedagogů zvedly na 130 procent průměrné mzdy v ČR. V letošním prvním pololetí to bylo 112 procent. Vláda slíbila kantorům v roce 2021 průměrně 45 tisíc, nepedagogům 24 tisíc.


 Celý text naleznete v deníku Právo

18 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...
7. listopadu 2019 v 7:11  

A jaký je medián? Kolik učitelů z celkového počtu bere alespoň průměrný plat?
Kolik z nich má tento plat za jeden úvazek na škole?

Přestaňte z učitelů dělat blbce.

Ivo řekl(a)...
7. listopadu 2019 v 7:15  

...před skonem a v důchodu!

Tajný Učitel řekl(a)...
7. listopadu 2019 v 8:19  

Jsou v tom i ředitelé a zástupci zřejmě a možná i vedoucí odboru školství...

Tajný Učitel řekl(a)...
7. listopadu 2019 v 8:19  

... a asi i zaměstnanci mšmt včetně odměn.

Ivo Mádr řekl(a)...
7. listopadu 2019 v 9:45  

Ivo

Před skonem - 37330,-Kč. Tedy průměr.

L.snirch řekl(a)...
7. listopadu 2019 v 10:18  

Medián už si měly odbory dávno vyžádat a publikovat. Ale vzhledem k přestárlosti učitelského sboru bychom se možná divili.

Lenka Pokorná řekl(a)...
7. listopadu 2019 v 18:13  

"Průměrný hrubý plat učitelů dosáhl v prvním pololetí letošního roku 37 235 Kč. Proti stejnému období loňska stoupl o 3800 korun, to je o 11,4 procenta víc. Nepedagogům se plat zvýšil na 19 977 korun. Meziročně si polepšili o 1360 korun, tedy o 7,3 procenta."

Tak fajn, a kde je těch 15 % pro pedagogy a 10 % pro nepedagogy?

Ivo Mádr řekl(a)...
7. listopadu 2019 v 19:54  

L.snirch

Tarif 37 330,- Kč před skonem (předdůchodci). Kdo asi zvyšuje onen průměr?

rváčkazvesela řekl(a)...
7. listopadu 2019 v 19:56  

Já se omlouvám, že jsem přestárlá:-)

rváčkazvesela řekl(a)...
7. listopadu 2019 v 19:57  

Předdůchodci těžko, v předdůchodu nesmíte pracovat.

L.snirch řekl(a)...
7. listopadu 2019 v 20:05  

Tarif není plat, že.
Jsou ještě osobní, odměny, přesčasy, přespočty za hodiny navíc, příplatky za třídnictví,....
Na různých školách různé. Někde velké, někde malé. Ale jsou.
Další otázka?

Ivo Mádr řekl(a)...
7. listopadu 2019 v 20:31  

Nadúvazkové hodiny v základním školství? To už jsem nejméně 20 let nikde neviděl, třídnictví 500,-Kč mají všichni třídní učitelé, tedy i ti 24 letí, i ti 64 letí, odměny dostávají mladí i staří. Nejsou snad náhodou do průměru započítány i platy ředitelů, zástupců,...To by potom odpovídalo.

poste.restante řekl(a)...
7. listopadu 2019 v 20:37  

„Zásadně jsme se z posledního místa srovnání se zeměmi OECD a Evropské unie neposunuli,” řekl serveru iROZHLAS.cz Daniel Münich, ředitel think-tanku IDEA.

Analýza srovnává průměrné platy učitelů na druhém stupni veřejných základních škol s průměrnými platy vysokoškolsky vzdělaných pracovníků.

Podle studie Platy českých učitelů: nová naděje, kterou Münich publikoval pod záštitou Národohospodářského ústavu CERGE-EI letos v srpnu, byl v minulých letech tento poměr za Česko 61 procent.

Průměr zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) přitom dosahoval 91 procent, u 22 zemí Evropské unie, z nichž byla data k dispozici, to pak bylo dokonce 93 procent. Češi tak zastávali vůbec nejhorší pozici ze všech srovnávaných zemí.

Příčinu autoři studie vidí především v tom, že Česko na své regionální školství vydává zhruba o třetinu menší podíl hrubého domácího produktu (HDP), než je běžné ve vyspělých zemích.

Podle studie, na níž Münich spolupracoval, tak v roce 2017 například zmiňovaní učitelé na druhých stupních tuzemských základních škol dosáhli mediánu 31 427 korun hrubého. O rok později už to bylo 34 920 korun hrubého.

Data ministerstva práce a sociálních věcí ukazují, že v prvním pololetí letošního roku byl medián hrubé mzdy 37 509 korun, tedy o 2500 korun víc. V této částce nejsou zahrnuty například vánoční odměny či třinácté platy, pokud škola tyto odměny vyplácí.

Pedagogové si tedy sice v posledním roce polepšili, v mezinárodním srovnání však podle Münicha zůstávají na posledním místě. Mírné zlepšení je navíc podle něj především důsledkem celkového růstu platů, způsobeného příznivou ekonomickou situací.

„Kromě platů učitelů, které poslední dva roky v porovnání s minulostí rostly relativně hodně, rostly i ostatní platy v ekonomice. U vysokoškolsky vzdělaných pracovníků obzvlášť.
A protože mezinárodní srovnání je vždycky k těm vysokoškolsky vzdělaným v dané zemi, tak to hraje samozřejmě roli,“ uvedl Münich.

Učitelským platům se server iROZHLAS.cz podrobně věnoval letos v lednu, a to v souvislosti s plány premiéra Andreje Babiše a ministra školství Roberta Plagy (oba ANO) navýšit pedagogům v roce 2019 meziročě mzdy o 15 procent.

Učitelé se tak měli průměrně dostat na částku 39 098 korun. Jak se ale ukázalo, šlo pouze o odhad ministerstva školství, u něhož navíc nebyla jasná metodika výpočtu.

Přesná data za rok 2019 navíc budou dostupná až s ročním zpožděním. Nelze proto říci, zda této částky dosáhnou.

Jak navíc vyplývá z již zmíněné studie, pokud by se tuzemské učitelské platy chtěly přiblížit evropskému průměru loňského roku, musely by dosahovat průměrné úrovně zhruba 53 tisíc korun.


„Při dvou variantách růstu – 7,5 procenta a 10 procent ročně – jsme se loni určitě přiblížili evropskému průměru, ale abychom dosáhli té úrovně, budeme potřebovat dalších přibližně šest let,“ řekl Münich.

Pro srovnání: Poláci dosahují se svými učitelskými platy ve stejné kategorii 82 procent, Rakušané 91 procent, Finové a Němci pak dokonce 99 procent. Lépe než Češi jsou na tom i na Slovensku. Studie přitom není ovlivněna rozdílnou životní úrovní a kupní silou jednotlivých zemí.

(Mají učitelé průměrně 39 tisíc, jak tvrdí ministerstvo? Data, ze kterých by to šlo spočítat, neexistují - odkaz na článek)


viz https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/platy-ucitelu-srovnani-evropska-unie-oecd-prumerny-plat-stavka-skolstvi-robert_1911070600_nkr

L.snirch řekl(a)...
7. listopadu 2019 v 20:39  

Mádr:
Když jste něco neviděl, tak to neexistuje?
Dědictví aneb hoši .......

Ivo Mádr řekl(a)...
7. listopadu 2019 v 21:00  

L.snirch
Bavím se o ZŠ, ne o SŠ! Umožňuje to legislativa?

Ivo Mádr řekl(a)...
7. listopadu 2019 v 21:04  

Poste.restante

Ano, viděl jsem tu debatu. Ten graf byl ostudou všech politických reprezentací v porevoluční době (situaci před rokem 1989 nemá cenu ani řešit). Pro všechny vlády bylo školství prioritou, hlavně před sněmovními volbami.

Lenka Pokorná řekl(a)...
7. listopadu 2019 v 21:13  

Průměrný plat učitelů 37 235 Kč hrubého je průměrným platem nejen učitelů ZŠ a SŠ, ale jsou v něm zahrnuty i platy učitelek MŠ. A to, že v tom jsou zahrnuty i příplatky za vedení a osobní ohodnocení ředitelů, je obecně známou věcí.

Ivo Mádr řekl(a)...
7. listopadu 2019 v 21:19  

Lenka Pokorná

Čert snad ví, kde ty prachy ze školství odtékají.

A vláda bude neustále máchat papírem nad hlavou, kolik peněz přitéká do rozpočtu školství. Kdy konečně dojde k odluce školství od vrcholového sportu?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.