Robert Plaga: Vyjít si vstříc, být k sobě milí a vytvářet příjemné pracovní prostředí by ve škole měla být samozřejmost

pondělí 2. září 2019 ·

„Vážení kolegové, milí žáci a studenti, ať už jste na jakémkoliv stupni vzdělávání, přeji Vám, aby se následující školní rok nesl ve znamení inspirace, vzájemné spolupráce, respektu a pochopení. Vyjít si vstříc, být k sobě milí a vytvářet společně příjemné pracovní prostředí je důležité vždy a všude. Ve škole, která připravuje mladé lidi na budoucí život, by to měla být samozřejmost,“ přeje ministr školství Robert Plaga k novému školnímu roku.


Robert Plaga (msmt.cz)
Plaga mimo jiné píše:

Letošní rok bude ve znamení změn, které věřím, že přispějí k lepším pracovním i studijním podmínkám pro Vás všechny. Dobrou zprávu mám pro pedagogické i nepedagogické pracovníky škol, a totiž, že se nám podařilo vyjednat další zvýšení platů na dva roky dopředu. Vláda tedy splní slib, ke kterému se zavázala v programovém prohlášení, že platy pedagogů budou v roce 2021 na úrovni 150 % jejich výše z roku 2017. Jedná se o jedno z nejvyšších navýšení v rámci veřejného sektoru vůbec a pevně věřím, že již nikdo nepochybuje o tom, že školství a vzdělávání je pro současnou vládu opravdovou prioritou.

Co se dále týká financí, tak od ledna 2020 spouštíme nový systém financování regionálního školství. Školy už nebudou dostávat peníze podle počtu žáků, ale naopak podle rozsahu výuky a odučených hodin. Od této změny si slibujeme mnohem spravedlivější systém rozdělování peněz, který bude lépe zohledňovat individuální potřeby jednotlivých škol. Chtěli bychom školám umožnit vyšší míru dělení tříd na menší skupiny, častější využití tandemové výuky a postupné snižování počtu žáků ve třídě, a tedy i přínos pro kvalitu výuky.

Aktuálním krokem, který možná potěší mnohé středoškoláky, je, že jsem se rozhodl zrušit povinnou maturitní zkoušku z matematiky. Nadále by měl být zachován model volby mezi cizím jazykem a matematikou. K tomuto závěru jsem dospěl po pečlivé úvaze opřené o statistická data. Ač osobně považuji matematiku za velmi důležitý předmět, musíme nejprve změnit její výuku na školách a až poté je možné uvažovat o povinnosti ji zavést do maturitní zkoušky.

Vážení kolegové, milí žáci a studenti, ať už jste na jakémkoliv stupni vzdělávání, přeji Vám, aby se následující školní rok nesl ve znamení inspirace, vzájemné spolupráce, respektu a pochopení. Vyjít si vstříc, být k sobě milí a vytvářet společně příjemné pracovní prostředí je důležité vždy a všude. Ve škole, která připravuje mladé lidi na budoucí život, by to měla být samozřejmost.


Celý text naleznete zde

1 komentářů:

rváčkazvesela řekl(a)...
2. září 2019 v 18:18  

Vyjít si vstříc, být k sobě milí a vytvářet společně příjemné pracovní prostředí je samozřejmé...i pro rodiče a ostatní aktéry výchovy a vzdělání?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.