Na vzdělávání chudých romských dětí se dá založit byznys

úterý 11. června 2019 ·

Slovensko má asi dvě desítky vesnic, kde jsou jen speciální školy. To by znamenalo, že je tam více mentálně postižených nebo zaostalých dětí než jinde. Případ z Rokycan ukázal, že na vzdělávání chudých romských dětí se dá postavit byznys. Tak, že postižené „vyrobí“ psychologická poradna. Stát na ně školám přispívá skoro dvakrát víc než na zdravé děti. Ředitelka Iveta Markovičová svedla boj o každého žáka, aby nemusel chodit do speciální školy. Založila základní školu v Rokycanech v Prešovském kraji, kde se snaží od loňského září vzdělávat místní děti. Reportáž přináší Deník N.

„Zpočátku jsem se cítila bezmocná, byla jsem vyčerpaná a zklamaná. Na začátku školního roku měly některé děti problém rozeznat tvary písmen. A to nastupovaly do čtvrté třídy,“ říká učitelka nové školy Mária Mydliarová... Mohla budovat špičkovou kariéru. Tu ale prozatím odložila. Přestěhovala se z Bratislavy do Prešova a přihlásila se do projektu Teach for Slovakia, který sdružuje několik desítek mladých absolventů špičkových univerzit. Ti odcházejí do škol na východě Slovenska, kde působí dva roky jako učitelé.

V osadách totiž děti těžko získají kvalitní vzdělání, protože často chodí do segregovaných nebo speciálních škol. „Děti z osad dostaly nálepku a byly odepsané na celý život. Potřebují cítit bezpečí a důvěru, protože se setkaly s pocitem méněcennosti a se selháním, takže mají nízkou sebedůvěru,“ myslí si Mydliarová. Svoji práci ale nedělá jen pro jiné. „Vzdělání dětí je důležité pro to, jak se budeme v této zemi mít my všichni,“ říká.

  S tím souhlasí i ředitelka školy Tereza Markovičová. „Máme tu matky našich dětí, které neumí psát. Proto je nutné vzdělávat i rodiče, jinak se nepohneme z místa. Protože to, co děláme, má smysl pro celou společnost, pro všechny,“ dodává.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.