Bořivoj Brdička: Digitální rovnost podle CoSN

pátek 14. června 2019 ·

CoSN je sdružení, které koordinuje snahu o optimální formu zavádění technologií do amerických škol… O tom, co v této záležitosti CoSN podniká, referoval Spomocník již v roce 2015. Tehdy byl úplnou novinkou nápad namontovat do školního autobusu hotspot a zaparkovat ho po vyučování v chudinské čtvrti tak, aby socio-ekonomicky znevýhodnění žáci vybavení školním přístrojem mohli dělat domácí přípravu...

CoSN se snaží zavádění „digitální rovnosti“ podpořit ještě jinak. Od roku 2017 existuje soutěž v tom, kterému školskému obvodu v USA se daří naplňovat strategii rovného přístupu nejlépe. Letos vyhrál Vancouver. O tom, proč, referuje nová ředitelka projektu Beth Holland.

Obvod Vancouver Public Schools se nachází ve státě Washington (jedná se tedy o jiné město než to stejnojmenné kanadské). Vyznačuje se úspěšnou snahou o naplňování všech hlavních komponent zavádění technologií do škol – hardware, konektivita, budování komplexního studijního prostředí pro žáky online, a hlavně příprava učitelů.

První dvě položky jsou závislé primárně na financích. Ty se podařilo zajistit pro nás velmi neobvyklým způsobem – pomocí dodatkových místních daní (Tax levy). Od roku 2013 jsou místní žáci od 3. třídy až do maturity plošně vybavováni osobními přístroji, které si nosí domů. Rodiny se podílejí jen nepatrnou částkou, aby bylo dosaženo pocitu spoluúčasti.

Ve Vancouveru postupně dospěli k poznání, že technologie ovlivňují výukové postupy. S tím souvisí naprostá nezbytnost učitele připravovat, pomáhat jim a nechat je poznatky sdílet. Na pomoc obvod zřídil funkci učitelů se zvláštním pověřením (Teacher on Special Assignment), kteří slouží jako mentoři učitelů přímo ve školách. Praxe ukázala, že nejlepšími propagátory využití technologií jsou samotní žáci.

V první vlně byli všichni žáci vybavováni iPady, což asi usnadňovalo správu. Tyto přístroje nyní dosluhují. Bylo rozhodnuto je na úrovni středních škol od příštího školního roku nahradit chromebooky, které disponují jak dotykovým displejem, tak klávesnicí. Je zřejmé, že se na nich dá pracovat mnohem seriózněji. Následující video přesvědčuje veřejnost, že jejich specializované daně určené školství budou vynaloženy účelně. Raději si ani nepředstavuji, jak by podobný požadavek dopadl u nás.
Celý text naleznete zde

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.