Zaslouží si Marie Terezie pomník? Gramotnost před Bílou horou byla vyšší, odmítá její přínos pro školství expert

úterý 26. března 2019 ·

Radnice Prahy 6 chce postavit pomník habsburské královně Marii Terezii. V petici se proti záměru postavily desítky obyvatel této městské části. Podle nich nebyla tato panovnice matkou vlasti, ale cizí utlačovatelkou českého národa. Jaké zásluhy má Marie Terezie na rozkvětu českých zemí? V pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus diskutovali historik Ivo Cerman a překladatel a nordista Zdeněk Zacpal.

Zdeněk Zacpal (youtube.com)

„Marie Terezie byla typickou představitelkou neosvíceného barokního absolutismu. Udržovala v zemi nevolnictví, nechávala bičovat evangelíky a vypověděla Židy. Za vlády její a Habsburků byly omezeny nejen národní svobody, ale všelidské hodnoty,“ tvrdí překladatel a nordista Zdeněk Zacpal.

Podle něj královně o české země nikdy nešlo. „Česká koruna pro ni byla šaškovskou čepicí... Války prohrávala kvůli své netoleranci a kvůli tomu, že spousta kvalifikovaných lidí musela prchat do jiných zemí, třeba do Pruska, které bylo tehdy ekonomicky pokročilejší i nábožensky tolerantnější.“

Ani královnin přínos školství není tak zásadní. „Vedle nás bylo tehdy Prusko s celkovou civilizací na vyšší úrovni a Marie Terezie se musela nějak bránit... Ostatně míra gramotnosti byla v Čechách vyšší před Bílou horou než za mnoho generací Habsburků později... Mohli u nás působit velikáni jako Komenský nebo Kepler, potom nemáme podobně hvězdná jména.“


Celý text a pořad ke stažení naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.