Vyčleňování dětí bývá špatné, různost nese pozitiva, říká autor dokumentu Inkluze

čtvrtek 7. března 2019 ·

Dokumentarista Tomáš Škrdlant se vydal s kamerou do škol, školek a přípravných tříd mezi děti, učitele i ředitele, aby zjistil, jak to vypadá s inkluzí v českém školství v praxi. Jeho dokument prostě nazvaný Inkluze uvedla Česká televize v úterý 5. března večer. Tomáš Škrdlant ve filmu zpovídá především děti se specifickými poruchami učení (dyslexie, dysgrafie, dysortografie, dyskalkulie…), s ADHD či s Aspergerovým syndromem a dalšími poruchami chování. A pak také žáky různých národností, nejčastěji Vietnamce či Ukrajince, ale také Jordánce či Filipínku. Dokumentu se věnuje deník Aktuálně.


Tomáš Škrdlant (eduin.cz)
Učitelé, které oslovil, nicméně poukazují na skutečnost, že inkluze ve školství je výborná myšlenka, ale v českém podání velmi špatně připravená, či spíše nepřipravená. Místo aby šla odspodu a nejprve se na ni proškolili učitelé, připravili speciální asistenti, přibrali se kantoři, zmenšily se třídní kolektivy a vyčlenilo se na ni dostatek peněz, šla odshora a zkrátka se zavedla. A až nyní se zjišťuje, na co všechno se nepomyslelo.

"Tyto problémy mě až tak nezajímaly. Já jsem netočil publicistiku ani diskusní panel, kde by se střetávaly opačné názory. Šel jsem s kamerou do terénu přímo mezi děti, kterých se inkluze týká, a ptal se jich. A u nich to vyznívá pochopitelně značně pozitivně, protože děti jsou navzájem vstřícné k problémům jiných dětí, zkrátka spoustu věcí neřeší. Chtěl jsem umožnit lidem nahlédnout, kam vidět nemůžou, pakliže nejsou denně přítomni ve škole," říká dokumentarista.

Jednotlivé potíže v zavádění inkluze do českého školství vnímá, ale vychází z obecného pohledu, kdy podle něj setkávání různých lidí vede k jejich lepšímu porozumění a tím i lepší spolupráci a vztahům.


Celý text naleznete zde
Dokument si můžete přehrát zde

2 komentářů:

Ivo Mádr řekl(a)...
7. března 2019 8:14  

Já si spíše kladu otázku, proč tento dokument nesplnil svůj cíl? Autor totiž nepopsal nejpalčivější problémy inkluze po česku. Vše pak vyznělo tak, že inkluze není žádný problém. Mnoho času bylo věnováno integraci dětí cizinců. S tímto se školství setkává již bezproblémově desítky let. Chyběl vzorek více škol, chyběly tak školy z vyloučených lokalit, školy poblíž ghet, školy z oblastí s vysokou nezaměstnaností. Pak by dokument vyzněl úplně jinak. Chyběli žáci s těžkými poruchami chování, žáci ohrožující své spolužáky, problémoví žáci s PAS hlavně na druhém stupni ZŠ a v období puberty, práce s nimi a reakce kolektivu žáků na jejich chování. Chyběla návaznost na střední školství. Dokument tak vyzněl jednostranně. Pozitivně nemohl oslovit mnoho diváků. Svým způsobem nereflektoval realitu současné inkluze po česku. Nikomu však nechci podsouvat záměr nějaké manipulace tohoto snímku, ale mnohdy to tak vyznělo.

mirek vaněk řekl(a)...
7. března 2019 9:16  

Autorovi navrhuji vyrazit mezi učitele a natočit názory na školství. Pak i mezi lidi a názory na politiku. Bude to mít stejnou vypovídací hodnotu. Dokument o situaci, který ale nic neřeší.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.