Učitel o výuce tělocviku: Děti jsou dnes jiné, ale ne horší. Adaptovat se nedokážou spíš tělocvikáři

čtvrtek 7. března 2019 ·

„Slýchám stížnosti, že děti jsou línější než dřív, myslím ale, že to není pravda, spíš je to tak, že my tělocvikáři se nedokážeme adaptovat na dnešní požadavky dětí,“ říká v rozhovoru pro Deník.cz. učitel Richard Kania z Gymnázia Postupická.V rozhovoru zazní také tyto otázky a odpovědi:

U vás ve škole nemáte problém s tím, že dvě třetiny cvičí, zbytek má omluvenku?

Ne, u nás ve škole necvičí minimum studentů. Celá docházka k nám začíná adaptačním kurzem a už ten je sportovně laděný.

Vypadá to, že to asi děláte jinak. Kde by se jinak braly stížnosti tělocvikářů, že děti jsou dnes líné a bez nadšení?

Nevím, ale asi ano, dělám to zkrátka jinak než dřív. Ze zkušenosti na jiné škole vím, že když jsem měl dvacet dětí v ročníku, musel jsem si půjčit žáka, abychom mohli hrát čtyřhru. Cvičili tři. Tady už mi vedení umožňuje přizpůsobit se tomu, co žáky zajímá.

Proč se přístup k tělocviku ze strany školy, rodičů i dětí za roky tak proměnil?

Děti jsou jiné, ale ne horší a méně nadané, jsou sebevědomé, víc se ptají a to je přece správně, ne? Když budu suplovat na prvním stupni základky a řeknu, ať mi děcka přitáhnou tři žíněnky, budu jich tam mít hned šest, protože každé chce něco dělat. Bohužel, „starý“ tělocvik se měří výkonem a nezabývá se procesem zlepšování. Když nedám limit zaběhněte stovku za patnáct vteřin, ale chci zlepšení oproti třiceti, co teď máte je to jiné. Jiný požadavek, jiná dikce. Když udělám kotoul zábavně budou mít mezi koleny balon a ten jim nesmí vypadnout je to pro ně výzva, takže zábava.


Celý rozhovor naleznete zde

3 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...
7. března 2019 11:22  

Otázkou je, jak moc se mají přizpůsobovat učitelé žákům. A jakým žákům. Těm pracovitým nebo těm lemploidním. Poctivým či zlodějům? Kde je hranice, kdy už vychovává žák učitele? Má učitel právo rozhodnout o míře a směru výchovy? Nebo za něj rozhodne zřizovatel, ředitel, ČŠI, ministerstvo či politruk? Má učitel právo rozhodnout o míře ,směru a formě vzdělávání?

jir řekl(a)...
7. března 2019 14:30  

30 let adaptace a stále to není ono.

Petr Portwyn řekl(a)...
9. března 2019 12:50  

To komunistické školství muselo být úžasné.
Aspoň soudím podle toho, že dnes je s dětmi spousta problémů, a za všechny může školství. Dřív ty problémy nebyly.

Třeba komunistický tělocvik musel být úžasně inspirativní, když jsme pak šli ještě dobrovolně ven... a to jsme třeba běhali celý tělák kolečka po hřišti.
Dneska? Florbal, aerobik, sofistikovaný rozcvičky, a inspirace nikde... ;o)Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.