Učitelé v černé: Školství nepohřbíváme, je tu chaos, uvažujeme o stávce, tvrdí Wagner

pátek 29. března 2019 ·

Chceme školství resuscitovat, je dlouhodobě podfinancované, není to ale jen o platech, to je jen populistická slupka, chybí mladí učitelé, ročně až tři tisíce, absolventi pedagogických fakult odcházejí do soukromého sektoru, jde o budoucnost všech a všichni na to doplatíme, říká Jan Wagner, viceprezident spolku Pedagogická komora v rozhovoru pro DVTV. Dodává, že je možné, že budou učitelé stávkovat.Celý rozhovor ke stažení naleznete zde14 komentářů:

laimes řekl(a)...
29. března 2019 8:38  

1/školství není podfinancované,je pouze neefektivní
2/chybí soukromé školy
3/fakulty produkují nadbytek učitelů
4/mnoho učitelů 50+ je nezaměstnaných
5/učitelské povolání není nikde v eu o výši platu
6/důležitější nežli plat je sociální zabezpečení a benefity

BP řekl(a)...
29. března 2019 10:36  

Ano, laimes, jsem už 60+ nezaměstnaná učitelka 4 roky před důchodem. Do školství se vrátit nehodlám. Jednak není kam, a i kdyby bylo, tak mě to už neláká. Ve školách vládnou nekompetetní "manažeři" a školství řídí samí amatéři.
Už toho bylo za 35 let dost. A slibů o lepších penězích jsem už též nabažená.

Unknown řekl(a)...
29. března 2019 11:48  

Iames - ani se mi nechce vyvracet bod po bodu ty nesmysly..

laimes řekl(a)...
29. března 2019 12:09  

unknovwn-pokuste se...

laimes řekl(a)...
29. března 2019 12:24  

1/ v 56 jsem se stal nezaměstnatelným
2/ tři roky zoufalství bez přijmu
3/usmálo se na mne štěstí-zhulený puberťálmě s tatovým těžkým bavorákem čistě sestřelil i s mým malým korejákem z mostu do řeky
4/operace,lázně,
5/ hosana ! invalidní důchod
6/když vešlo ve známost,že jsem důchodce ,dostal jsem k 1.září 4 nabídky učit z toho dvě na plný úvazek
7/poslal jsem je všechny do xxxxxx

Ivo Mádr řekl(a)...
29. března 2019 13:02  

laimes

1) školství je hluboce podfinancované, v EU jde do školství průměrně 5%, v ČR jsme již dlouho pod 4%.
2) Soukromých škol je nadbytek, zvláště těch vysokých
3) Mladí učitelé nenastupují do škol z mnoha důvodů, ten hlavní jsou peníze
4) Ze svého okolí neznám nezaměstnaného učitele na 50
5) Učitelské povolání je v celé EU slušně honorováno (Německo, Francie, Švédsko, Rakousko,..
6) Sociální zabezpečení nemůže řešit MŠMT, je to záležitost ministerstva práce a sociálního zabezpečení, zdravotních pojišťoven.

Z lidského hlediska je určitě všem líto v jakém jste v současnosti stavu, všiml jsem si toho již dříve. Přeji Vám zlepšení stavu.

BP řekl(a)...
29. března 2019 13:42  

Pane Mádře, to máte štěstí, já jsem momentálně také nezaměstnaná 60+, ale ze svého okolí (přímo mé kamarádky) znám už léta několik nezaměstnaných, nebo učících jen na velmi zkrácené úvazky a jsou to i 45+. Takže se neustále podivuji, že je někde nedostatek učitelů. A já už se do školství vrátit nechci!

tyrjir řekl(a)...
31. března 2019 0:40  

Vychovatelská (Pedagogická) komora se v černých kostýmech už zase plete do Učitelských záležitostí? Tomu říkám trefa do černého! :)))

mirek vaněk řekl(a)...
1. dubna 2019 7:13  

Když jsou neschopné odbory, tak aspoň Pedagogická komora. První, kdo měl křičet, jsou odbory. Nevěřím, že to k něčemu bude. Feminizované školství bojovat nebude a umře v klidu a pokoji.


Co se týká nezaměstnanosti učitelů. Záleží ne lokalitě a aprobaci. Češtinářů, biologů, zeměpisců jsou mraky. Fyzikáři, matematici a chemici jsou nedostatkoví. Je to o náročnosti studia a poptávce na trhu práce. Ty snažší aprobace studují spousty studentů. Ty obtížnější skoro nikdo. VŠ titul jako titul.

Pro ředitele jsou požehnáním důchodci. Zaskočí za kantora a nejsou potížisté. Nemají už ambice a neohrožují ředitele. A určitě je to pro školu finančně výhodnější, jinak by to nedělali.
Kdežto kmenový učitel vyžere dozory, třídnictví, projekty a veškerou administrativu.
A pak onemocní a zaskočí důchodce. Jen ty papíry musí udělat ostatní. Prostě marasmus. A ministerstvo se diví, že mladí učitelé nejsou a školství stojí za ...
No a až budou moci učit nekvalifikovaní to bude teprve žůžo. Důchodci všeho vzdělání do škol. A hlavně pokrokově a moderními metodami. Nebo je někdo opravdu tak naivní a myslí si, že mladý inženýr dá přednost učitelskému platu před stejným platem v nadnárodní firmě v eurech?

Ne, že bych měl něco proti důchodcům, ale když je na tom postaven systém, tak je něco špatně.

laimes řekl(a)...
1. dubna 2019 8:55  

důchodci jsou požehnáním,a proto si každý ředitel 2-3 drží a to i na celý úvazek,má sousedka (81) dneska znovu nastupuje do konce roku,důchodce se do ničeho nexxre,drží hubu a krok,ředitele na poradě podpoří a o peníze se nehádá,prioritou je školní oběd,no a škola ušetří za odvody a penízky zůstanou pro jiné-věrné, na odměny

Unknown řekl(a)...
1. dubna 2019 14:25  

Iamesi tedy navážet se zde do kolegů důchodců, na to musíte mít drůbeží žaludek. Ale abych byl věcný a netrolil tady jako vy, tak jenom jeden argument na jejich obranu. Jaký asi vypočítají nyní důchod učiteli, který celý život učil ? Mnohým, zvláště těm, kteří mají dražší nájem (Praha..), ani nic jiného nezbývá, než učit, dokud mají Smrťáčka u nohou a ne u hlavy.

Petr řekl(a)...
1. dubna 2019 18:25  

Jsem 2 roky v předčasném důchodě. Odešel jsem ze školství dobrovolně. Předpokládám, že mě nikdo nebude podezírat, že se navážím do důchodců.
Pan laimes má dle mého názoru pravdu, ačkoli jindy s jeho názory mnohdy nesouhlasím.
Nevím, proč jeho názor konfrontovat s výší důchodu učitelů. Pokud měli celý život dvě zaměstnání, jako já, nemusí na tom být až zas tak špatně.
Zažil jsem na jedné soukromé sš učitelku, které bylo 85 let! A to není apríl!
Jinak to byla výborná češtinářka.
PetrK

laimes řekl(a)...
2. dubna 2019 7:51  

sám jsem důchodce,hodně předčasný a ještě k tommu invalidní tudíž s hodně "předčasným důchodem",pokud bych učil do 64,5 roku měl bych důchod lehce nedprůměrný,nyní mám těžce podprůměrný= po zaplacení inkasa (naštěstí bydlí ve svém) mi zůstává 830 kč na týden na vše ,přesto zastávám názor,že důchodce nemá ve školství co pohledávat a má být v důchodě

Unknown řekl(a)...
4. dubna 2019 10:48  

Petr: tedy navrhovat učitelům, aby si na stáří zachránili důchod druhým zaměstnáním .. Já bych vás postavil doprostřed sborovny na velké škole plné zaměstnaných maminek ať jim to navrhnete .. Vy byste chtěl mít jako ředitel sbor plný učitelů, kteří o půl druhé prchají ze školy, aby zasedli k pokladně v Lídlu ? Tak to dělají ve Finsku ?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.