Jan Rafaj: Jde nám o špičkové řemeslníky. Průmysl nepotřebuje nahnat děti do nekvalitních učilišť.

úterý 26. února 2019 ·

„Průmyslu se často předhazuje, že jeho cílem je nahnat co nejvíce mladých lidí do učilišť, aby firmy měly dost dělníků k montážním linkám. To je zcela mylný argument. Průmysl potřebuje pracovníky, kteří budou schopni se přizpůsobovat rychle se měnícím potřebám firem a obecně trhu práce. Ty zajistí jen kvalitní školství a nikoliv hranice, pod níž se dítě může rozloučit s vidinou získání maturitního vysvědčení,“ píše první viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj v Lidových novinách.


Jan Rafaj (spcr.cz)
Rafaj mimo jiné píše:

Svaz průmyslu trvale podporuje růst platů ve školství dvojnásobným tempem oproti růstu mezd v soukromé sféře, protože dobře zaplacený a motivovaný učitel je hlavní stavební kámen kvalitního vzdělávacího systému. Nicméně za poslední tři roky ministerstvo školství ani zřizovatelé škol nedokázali představit nic, co by zásadně posouvalo kvalitu výuky či učitelů. Ani nový ministr školství nepřišel se skutečnou koncepcí změny kvality školství. To je pravý důvod špatných výsledků neúspěšných studentů u maturit...

Když Svaz průmyslu hovoří o podpoře učňovského školství, zejména v oblasti řemesel, tak má na mysli kvalitní učňovské školství. Učiliště nemají vychovávat jen úzké specialisty. Musejí dávat dětem i obecnější vzdělání, které jim v budoucnu usnadní pružně reagovat na potřeby zaměstnavatelů.


Celý text naleznete v Lidových novinách

2 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...
26. února 2019 6:39  

Ten pán ze svazu průmyslu nikdy na žádném učilišti nebyl. Neví která bije. Vůbec netuší jací žáci chodí na učňovské obory. Jeho rozlišovací schopnosti končí u maturanta na učňovské škole pohledem výsledků státní maturity.
Ale má plná ústa kvality školství.
Jaká učiliště jste si vybudovali, taková máte.
Nulová podpora učilišť, jejich systematická likvidace a kašlání na potřeby znevýhodněných dětí nesou svoje ovoce. Až se slova přetaví v činy - tedy peníze, tak, aby se kvalitní učitelé rvali o to učit na učilišti, tak pak možná se dočkáte kvality, pokud to nějaký úředník svou neschopností dovolí.

laimes řekl(a)...
26. února 2019 10:25  

není problém vytvořit systém,kdy si budou průmyslníci ty vyučence od státu a majitelů škol kupovatČlánky dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.