On-line seminář 17.1.: Jak seznamovat žáky/ně I. stupně ZŠ s tématem zastoupení žen a mužů v rozhodovacích pozicích

pondělí 14. ledna 2019 ·

Cílem setkání je představit téma zastoupení žen a mužů v politice a v rozhodovacích pozicích a ukázat, že se jedná o téma, které lze uchopit záživnou formou již na základních školách. Vyučující se během něj seznámí s aktuálními daty a vývojem v této oblasti jak v České republice, tak v mezinárodním srovnání. Představeny budou i argumenty, proč se tématem zabývat a metody, jak ho prezentovat žákům a žákyním včetně výukových materiálů a odkazů na vhodné zdroje.


Setkání je určeno především vyučujícím I. stupně, kteří a které uvažují o zařazení tématu zastoupení žen a mužů v politice a v rozhodovacích pozicích do výuky.

Setkání se uskuteční ve čtvrtek 17. 1. 2019 od 20:00 na Metodickém portálu RVP.CZ.

Obsah setkání:

• Úvod do tématu (data, statistiky, vývoj, mezinárodní srovnání) a důvody, proč se jím zabývat
• Příčiny nevyrovnaného zastoupení žen a mužů v rozhodovacích pozicích
• Jak o tématu diskutovat na I. stupni ZŠ (tipy na aktivity, představení a odkazy na výukové materiály)

Lektorky:

Veronika Šprincová je absolventkou Katedry genderových studií Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze, kde také několik let externě vyučovala. V současné době je ředitelkou obecně prospěšné společnosti Fórum 50 %, pro kterou od roku 2009 vytváří analýzy a pracuje jako lektorka. Ve své odborné práci se zaměřuje na téma rovnosti žen a mužů, především na zastoupení žen v politice. Od roku 2015 předsedá Genderové expertní komoře ČR.

Markéta Kos Mottlová absolvovala magisterské studium politologie na Filozofické fakultě UK, kde v současnosti pokračuje v doktorském programu. Ve Fóru 50 %, které podporuje vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích, působí jako projektová manažerka a lektorka. Měla na starosti například mentoringový program mezi norskými, dánskými a českými političkami. Je zástupkyní Fóra 50 % v koalici Social Watch, kde se věnuje tématu feminizace chudoby. V červenci 2017 prezentovala v OSN monitorovací zprávu k naplňování Cílů udržitelného rozvoje (SDGs).


Další informace naleznete zde

3 komentářů:

PP řekl(a)...
14. ledna 2019 v 6:17  

Zase několik zbytečných odborníků na neexistující problém zachrání lidstvo. Gender je nejjednodušší studijní obor, hned Vývojem zavařovacích sklenic. Ti mají problém s odborníky, neboť je-li člověk pitomcem, zastaví se až u genderu...
Toto je největší brzdou české vzdělanosti - vymýšlení neexistujících oborů pro ty, kteří neumí ani počítat, ani psát, ani číst a nakonec ani myslet. To je totiž prvořadým cílem těchto oborů. (gender, VÚML apod.)

laimes řekl(a)...
14. ledna 2019 v 14:09  

" i kuchařka může řídit vládu" v.i. lenin
jak jsem v mládí opovrhoval spisy tohoto génia,tak jsem na stáří zmoudřel

Brandtnerová řekl(a)...
15. ledna 2019 v 18:59  

Jen víc takových akcí! A další zajímavá témata! Není nad to si s dětmi v 1. a 2. třídě podebatit o rovných příležitostech mužů a žen v politice, důchodové reformě nebo situaci na Předním východě.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.