Filip Rožánek: Mramorové pomníky těžko odolávají propagandě

pondělí 21. ledna 2019 ·

„Sledovat mediální dění kolem 50. výročí sebeupálení Jana Palacha bylo trochu vyčerpávající. Hlavně kvůli tradičnímu pojetí, kdy se tragický čin a jeho souvislosti probírají s tak zachmuřenými tvářemi a s tak melodramatickým nádechem, jako by se ani nemluvilo o člověku. Nikdo nevolá po karnevalu, ale tohle bylo spíš sochání mramorového pomníku. Což je přesně ten přístup, který z lidských příběhů dělá další nudnou kapitolu v učebnici při šprtání na písemku. Sešitový zápis „Palach – upálil se – 1969“, ale proč, to už se postupně vytratí,“ píše Filip Rožánek v Hospodářských novinách.


Filip Rožánek (linkedin.com)
Rožánek mimo jiné píše:

Prošli si tím všichni „velikáni národa českého“ a Palach je na nejlepší cestě k tomu, aby z něj byla další aseptická ikona, o které se mluví zdvořilým polohlasem. Je to velká škoda vzhledem k významu jeho činu, jeho souvislostem a jeho odkazu. Zjevně to trochu štve i jeho někdejší spolužáky, kteří se ozvali proti tomu, jaký obraz tu nejrůznější pamětníci vykreslují, přestože studenta ani osobně neznali. Jich se naopak skoro nikdo neptal. Spoléhá se spíš na recyklaci vzpomínek...

Ale jeden nový prvek se přece jenom objevil. Pozoruhodně synchronizované ohlasy na Facebooku, Twitteru a v internetových diskusích, které v duchu sovětské a normalizační propagandy v podstatě stejnými slovy útočily na Palacha jako na bláznivého sebevraha. Opakovaly se výrazy jako „nedovzdělaný sebevrah“, naivita, slabost, pitomost, „podpálil se, aniž by se mu něco dělo“, „psychicky nevyrovnaný“… A pochopitelně i narážky, že ve dvaceti letech přece nemohl chápat společenskou situaci.


Celý text naleznete zde

2 komentářů:

E.Kocourek řekl(a)...
21. ledna 2019 v 19:38  

Jaké narážky? Že nechápal společenskou situaci je JISTÉ! Že pražské jaro 68 bylo mocenské přetahování mezi dvěma skupinami komunistů víme dnes, ale tehdy si to uvědomoval málokdo. ////

E.Kocourek řekl(a)...
21. ledna 2019 v 19:40  

Objevil se i druhý nový prvek. Sebevraha oslavuje církev, která za normálních okolností sebevrahy nepodporuje. ////

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.