Plošný zákaz mobilů ve školách má smysl. Jsou nebezpečné jako DDT, varuje ředitel Karvánek

pátek 7. prosince 2018 ·

Hned několik škol po celé republice mění své školní řády. A připisují do nich plošný zákaz používání mobilů. Pro žáky to znamená, že svůj telefon nemohou používat ani během přestávky. „Například výzkumy z Británie ukazují, že na školách, kde byly plošné zákazy používání mobilů, došlo u žáků s průměrnými nebo podprůměrnými výsledky k velkému nárůstu jejich dovedností a znalostí,“ argumentuje v Duelu Seznamu Zprávy Petr Karvánek, ředitel pražské ZŠ a MŠ Antonína Čermáka.


 
S plošným zákazem ale nesouhlasí Česká školní inspekce, přestože jsou situace, kdy i podle inspekce má ředitel povinnost regulaci mobilů zavést. „Přistupovat k mobilním technologiím jako k nástroji všeho zla a preventivně je žákům odebírat už u vstupu do školy podle nás není didakticky správná cesta,“ říká v Duelu náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

„Je to, jako když vezmete děti na plavání do bazénu. Když tam po sobě cákají vodou, hrozí nebezpečí uklouznutí a zranění, ale přece jim nevypustíte bazén a na plavání je už nikdy nevezmete,“ dodává Andrys.


Celý rozhovor ke stažení naleznete zde

13 komentářů:

laimes řekl(a)...
7. prosince 2018 6:28  

zakázat mobily lze pouze zákonem,jako ve francii,školní řády nemohou být v rozporu s ústavou, jak si mnozí ředitelé představují,

Tajný Učitel řekl(a)...
7. prosince 2018 9:02  

„Přistupovat k mobilním technologiím jako k nástroji všeho zla a preventivně je žákům odebírat už u vstupu do školy podle nás není didakticky správná cesta,“

Pan inspektor by si měl někdy vyzkoušet, jaké to je soutěžit při výuce např gramatiky s hraním her na mobilu či sjížděním soc sítí, videí apod.

Není potřeba je odebírat, stačí zakázat jejich použití, pokud učitel nerozhodne jinak.
Žáci mobil mimo školu mají zapnutý neustále, tzn 17 hodin denně. Nestačí?

„Je to, jako když vezmete děti na plavání do bazénu. Když tam po sobě cákají vodou, hrozí nebezpečí uklouznutí a zranění, ale přece jim nevypustíte bazén a na plavání je už nikdy nevezmete,“ dodává Andrys.

S tím rozdílem, že voda není návyková. Už?

PP řekl(a)...
7. prosince 2018 9:58  

Jenomže stříkáním vody na sebe, ani uklouznutím, ze sebe nedělají zombie. Mobil ve škole je menší zlo, než si společně zapálit cigáro. Rozhodně to má destruktivnější následky.

E.Kocourek řekl(a)...
7. prosince 2018 10:24  

Ad Tajný Učitel a pan inspektor: Nejen pan inspektor, ale KAŽDÝ učitel si musí vyzkoušet, jaké to je soutěžit při výuce např. gramatiky s hraním her na mobilu či sjížděním soc sítí, videí apod. Ta lákadla, odpoutávající pozornost studentů od vyučování, jsou mnohá, a NEZMIZÍ, nebudou-li k dispozici mobily. Rodokapsy pod lavicí, půvabná spolužačka ve vedlejší lavici, veverky za oknem, cokoli. ////

A proto si každý učitel musí rozmyslet:
1) Zda proti odpoutávadlům pozornosti bude bojovat stále, občas nebo nikdy.
2) Jaké prostředky použije, aby studenti MUSELI věnovat pozornost vyučování. ////

Zákaz mobilů je nesmysl a NIČEMU nezabrání. ////

Zdeněk NUTZ řekl(a)...
7. prosince 2018 19:36  

Totalitní manýry holt z hlav některých stále načervenalých mozků stále nezmizely. Proto to na některých školách vypadá, jako za krále Klacka.
Tři děti ve třídě čuměj do mobilu, tak to zakážeme všem.
Jenže mobil není hračka, ani kliklak, ano verzatilka s rýží, nebo pistolka z krabičky od sirek.....
A na slovo výchova jste zapoměli? Nebo těm dětem závidíte?

Tajný Učitel řekl(a)...
7. prosince 2018 19:52  

Tří děti? Tak to král Klacek trochu zaspal dobu.

laimes řekl(a)...
7. prosince 2018 20:44  

v usa je skvělá mantra,který zní "boj proti terorismu" a pod to se schová cokoliv i zákaz používání mobilu a nikdo si nedovolí pipnout,v různých státech a školách to řeší různými formami, v rusku tohle začínají řešit moderně a liberálně,školy si po vzoru armády a policie opatřují rušičky,což poznáte tak,že když jedete autem kolem školy přestane vám fungovat mobil i gps,

Libor Klubal řekl(a)...
8. prosince 2018 10:14  

Má p. ředitel konkrětní odkazy na výzkumy z Británie? Je to jedna škola? Nebo nějaká relevantní studie na dostatecně velkém vzorku? Mohu naopak doložit výzkumy, kde použití mobilních zařízení při fixaci učiva v matematice výrazně zvyšuje efektivitu u žáků s průměrnými a podprůměrnými výsledky v tradičních (písemných) formách práce. Ale jinak už tmu je například v čtenářských dovednostech. Ono to asi nejde zobecnit. Proto je jakékoliv plošné řešení špatné.

mirek vaněk řekl(a)...
8. prosince 2018 11:20  

Srovnávat bazén s mobilem je trochu mimo. V bazénu jde přímo o život. A psychicky závislých na bazénu je mnohem míň než těch závislých na mobilech.
Zakazovat mobily nic nevyřeší. Musíme se naučit s nimi žít. Využívat je účelně. Poučit rodiče o nebezpečích a vychovávat je. Nic jiného nejde.
Zatím je to chaos bez směřování. Místo výzkumu a hledání pozitiv a jejich využití se jen planě kecá. A při tom zde jsou obrovské možnosti využití počítačových her ve vzdělávání, kde by se mladí doktoranti(a že jich dnes je) mohli realizovat, připravovat pro školy i rodiče vhodné strategie. Doporučovat i tvořit vhodné hry a aktivity.
To by mělo ministerstvo podporovat. A až to bude, teprve pak může ČŠI něco kontrolovat a ne naopak, jak se to dnes děje.
Je to o nastavení společnosti. Buďto bude prioritou vzdělání nebo zábava. To ale jen učitelé nezachrání.

BP řekl(a)...
8. prosince 2018 19:54  

Bohužel, žáci si vytvořili už permanentní závislost na mobilech, a tak i přes výslovný zákaz jejich používání v hodinách výuky ve školních řádech tento pokyn ignorují. Vy jim mobil vzít nesmíte a oni mají už vypěstovaný tik. Nemáte šanci pozorovat je celou hodinu a oni s mobilem neustále manipulují. Zakažte alkoholikovi pít nebo gamblerovi hrát, narkomanovi požívat drogy. Je to úplně to samé.

tyrjir řekl(a)...
8. prosince 2018 19:58  
Tento komentář byl odstraněn autorem.
tyrjir řekl(a)...
8. prosince 2018 19:59  

Víte, jak se jmenuje nová choroba rozšířená v posledních patnáci dvaceti létech? Mobil. Má ho každý de... :)))

Brandtnerová řekl(a)...
8. prosince 2018 20:51  

Souhlasím, jen bez těch smajlíků, pane Týři. Nepovažuji to za vtip.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.