Kulatý stůl SKAV a EDUin: Proč (ne)máme potřebu zavádět minimální bodovou hranici pro přijetí na SŠ?

pátek 23. listopadu 2018 ·

Dalším příspěvkem k debatě o cut-off skóre byl kulatý stůl EDUin a SKAV. Petr Bannert z MŠMT vysvětlil odmítavý postoj ministerstva, který vychází z provedené analýzy a namodelování výsledků podle dostupných dat, kterých máme zatím bohužel pouze malé množství. I tak jednoznačně vyšlo, že navrhovaný krok by téměř nic nevyřešil, rozhodně ne kvalitu středního školství, naopak by některé obory a především dívky silně znevýhodnil, což si nejspíš zástupci zřizovatelů neuvědomují

Česká školní inspekce obeslala kulatý stůl svým stanoviskem, které bylo vypracováno nezávisle na ministerstvu, ale dospělo ke shodnému závěru a ČŠI tento zvažovaný krok důrazně nedoporučuje.

Ostatní přítomní experti – výzkumnice, psycholožka i ředitelé ZŠ a SPŠ se taktéž jednoznačně postavili proti záměru cut-off skóre v této situaci zavádět jako řešení neúčinné, nepromyšlené, neřešící problémy a naopak zhoršující perspektivu mladých lidí.

Hlavními zastánci prosazení nepodkročitelné hranice pro vstup na maturitní obory tak zůstávají hejtmani Karlovarského a Moravskoslezského kraje, paradoxně těch regionů, které z analýz vyšly pro dopady zavedeného cut-off skóre jako nejrizikovější.

Diskuse se zúčastnili: Petr Bannert, MŠMT, Jan Korda, ZŠ Lyčkovo nám., Praha 8, Lenka Krejčová, FF UK, Radko Sáblík, Smíchovská SPŠ, Praha 5, Jana Straková, ÚVRV PedF UK, Kamil Ubr, KrÚ Kraje Vysočina.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.