Studie: Sociální vědy ztrácejí krok. Extrémní zaostávání vidíme u oborů s vazbou na školství, varují autoři nové aplikace

sobota 13. října 2018 ·

Nová aplikace, kterou právě spustili vědci z think tanku IDEA, vizualizuje v desítkách vědních oborů kvalitu publikačních výstupů zemí OECD a porovnává ji i s investovanými penězi. Odhaluje, jak jsou které obory v různých zemích silné – anebo mizerné. To vše s korektivem velikosti země i vkládaných peněz do vědy. „Co v rámci zemí EU z někdejšího „východu“ bije do očí, je malý objem kvalitních publikačních výkonů společenských věd. Extrémní zaostávání vidíme u oborů s vazbou na školství a vzdělávání, včetně psychologie,“ říká Lidovým novinám jeden z autorů aplikace Daniel Münich.


Daniel Münich (youtube.com)
Münich pokračuje:

„Vůči Finsku a Norsku, Nizozemsku jde o rozdíly galaktických rozměrů! V těchto oborech ČR a spol. téměř nepublikují ani v málo vlivných časopisech.“ To jej překvapuje obzvlášť, neboť sleduje „dojmologií“ prostoupené diskuse o reformách školství a slabý výkon oborů, jež jsou pro rozvoj Česka opravdu zásadní, se tu přehlíží.


Celý text naleznete v Lidových novinách
Aplikaci think tanku IDEA naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.