V Dolních Břežanech poprvé spustili nový laserový systém

pátek 6. července 2018 ·

Ve výzkumném centru ELI Beamlines v Dolních Břežanech vědci poprvé spustili nový laserový systém HAPLS. "Je to technologicky daleko nejvyspělejší laser svého druhu. Umožní přenést vědecké kuriozity nebo určitá témata výzkumu do reálného života a nových aplikací, jako je například vývoj nových postupů při léčbě zhoubných nádorů nebo zkoumání hmoty v obřích planetách jako Uran, jak se vyvíjí supernova po explozi nebo jaké vlastnosti má hmota kolabující hvězdy," řekl ČTK šéf laserových technologií ELI Beamlines Bedřich Rus.Pro laser lidé v soutěži navrhli jméno Lucifer, což znamená Světlonoš. Ve vědecké komunitě se ale příliš neujalo. Jeho specifičnost je v kombinaci výkonu, který Rus přirovnal ke 160násobku instalovaného výkonu všech elektráren na světě, a délky pulzu. "Pulz má v prostoru asi desetinu tloušťky lidského vlasu," řekl odborník na laserové technologie. Pulzů poskytuje laser deset za sekundu. O experimenty na laseru má zájem řada výzkumných institucí z USA, Švédska, Francie, Německa, Polska a dalších zemí.

Celý text naleznete zde
Tiskovou zprávu MŠMT naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.