Žák ohrožoval děti nožem, ředitelka incident neřešila. I přes pochybení je zpět v čele školy

úterý 19. června 2018 ·

Problémový žák základní školy v Mostě fyzicky napadal spolužáky, podle závěrů školní inspekce se nezdráhal ve škole ani vyhrožovat nožem. Když na jeho útoky upozornil jeden z vystrašených rodičů, nic se nestalo. Ředitelka školy, která aktuálně čelí dvěma žalobám, byla nejen kvůli tomuto pochybení ze svého postu odvolána. Po několika měsících ovšem sedí ve vedení školy znovu. To se hrubě nelíbí některým rodičům, proto se obracejí na ministerstvo. Reportáž přináší server Lidovky.cz.

Zprávy České školní inspekce po návštěvách ve škole ani v nejmenším nenaznačovaly, že by odvolaná ředitelka měla ty nejlepší předpoklady pro funkci šéfky vzdělávací instituce.

„S ohledem na výsledky inspekční činnosti, které poukázaly na opakující se negativní jevy zásadního charakteru v oblasti řízení školy (pedagogické vedení školy, kontrolní činnost, zajištění bezpečnosti, vyhodnocování rizikových jevů a přijímání opatření, komunikace a podobně), využila Česká školní inspekce svého práva a podala zřizovateli školy návrh na vyhlášení konkurzu,“ uvedl tehdy pro server Lidovky.cz náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Zřizovatel pak musel vyhlásit konkurz, jejž vyhrála původní ředitelka. K nelibosti rodičů, kteří kvůli chování Nachtigalové sepsali řadu stížnost a jeden z nich – právně vzdělaný – dokonce dvě žaloby, výsledek zpochybňují. Nachtigalovou ve vedení vidí neradi. Už i kvůli tomu, že se údajně mstí jejich dětem. S žádostí o pomoc se nyní nespokojení rodiče obrací na všechny strany – na radu města, krajský úřad i ministerstvo.

„Ptáme se Vás , zda je to myšleno s pro nás nepochopitelnou ‚recyklací‘ důvodně odvolané, a ve dvou soudních sporech žalované ředitelky, vážně, a zda to zastupitelé města takto hodlají nechat? Doufáme, že je to celé jen špatný vtip, že jen levá neví, co dělá pravá, a požadujeme vysvětlení a profesionální vyřešení této situace,“ napsali rozzlobení rodiče radě města. „Inspekční zprávy Školské inspekce obsahují tolik zásadních pochybení, že snad žádná jiná škola v Ústeckém kraji takového počtu nedosáhla,“ pokračují ve stížnosti, kterou má server Lidovky.cz k dispozici.

Vedení města, které je zřizovatelem, školy odmítá jakékoli pochybení při organizaci výběrového řízení. „Česká školní inspekce využila svého práva podat návrh na odvolání ředitelky a Jana Nachtigalová (ředitelka) využila svého práva se do konkursního řízení přihlásit. Konkursní komise, jejíž složení je dáno legislativou, doporučila Nachtigalovou k jmenování do funkce ředitelky. Rada města Mostu dne 7. 6. Janu Nachtigalovou jmenovala do funkce ředitelky. Funkční období ředitelů je šest let,“ napsala náměstkyně primátorky Markéta Stará.

Celý text naleznete zde
Reportáž, která na problém upozornila v minulém roce, naleznete zde

1 komentářů:

Pavel Doležel řekl(a)...
19. června 2018 v 18:31  

No jo soudruzi, ale to jsme tam, kam jste nás chtěli dostat. Kdo si myslíte, že vám tam jako půjde do takového prostředí s jednou nohou permanentně v kriminálu za tu almužnu dělat? Vono se musí myslet hlavou a musí se tak nějak chápat, že učitelům a ředitelům nemůžete pořád jenom srát na hlavu a tvářit se, že každý problém se vyřeší sám, nebo domluvou.

Jestli fakan ohrožuje ostatní nožem, tak nám soudruzi poradíte co? Zavolat policii, která s ním díky vašim humanistickým lidským zákonům s přívětivou tváří nadělá co? Odpovím si sám - nic. Domluví mu, aby to nedělal, protože to je fuj, to se nedělá. A když chlapeček na druhý den učitelce odřízne hlavičku - tak co, soudruzi? No, měl by dostat další šanci, přecéééé. Za to totiž, soudruzi a soudružky, nemůže jako von. Za to může todlencto nepodnětné prostředí, nebo co, že jo. To je, soudruzi, přece naše chyba, neboť stvoření boží jest vždy dobré. Hm, vlastně to nemůžeme takhle natvrdo. To není naše chyba. To je chyba státu a úředníčků.

Já už nějak nevím. To je snad nějaká epidemie napadající lidskou racionalitu tyhlety nominální mozky.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.