Vláda schválila pro školy a lékařské fakulty letos navíc 1,2 mld. Využije i peníze na slevu jízdného

středa 6. června 2018 ·

Vláda dnes rozhodla o navýšení rozpočtu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na rok 2018 o 758 000 000 korun. Finance jsou určeny na posílení rozpočtu regionálního školství a pro lékařské fakulty vysokých škol. MŠMT za tímto účelem využije také 400 milionů korun, které měly být původně uvolněny pro Ministerstvo dopravy na snížené jízdné. Celkem tedy bude MŠMT moci letos využít dalších téměř 1,2 mld.


Robert Plaga (msmt.cz)
„Krajské úřady nám do konce dubna vyčíslily, že jim na podpůrná opatření v regionálním školství chybí pro letošní rok 1, 023 miliardy korun. Již dříve jsem avizoval, že o tyto chybějící prostředky požádám vládu,“ uvedl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga. Z této částky chybí 752 milionů na platy a více než 270 milionů Kč na odvody a pokrytí limitu počtu zaměstnanců. Další potřebnou částkou je 135 milionů pro lékařské fakulty. Tyto peníze budou využity na podporu pedagogického sboru, aby mohly být následně navýšeny kapacity lékařských fakult a mohlo být přijato víc studentů. MŠMT tedy chybí celkem 1 158 000 000 Kč.

Vláda proto rozhodla navýšit rozpočet MŠMT o 758 milionů korun. Dalších 400 milionů Kč se přesune v rámci kapitoly MŠMT. Tyto peníze měly být původně uvolněny pro Ministerstvo dopravy na zavedení slev jízdného ve vlacích a autobusech pro seniory, děti, žáky a studenty. "Vzhledem k tomu, že uvedené slevy budou z technických důvodů zavedeny později, bude Ministerstvo dopravy potřebovat na kompenzaci ztrát dopravcům nižší objem prostředků. MŠMT proto navrhlo tyto uvolněné prostředky převést rozpočtovým opatřením do uvedených deficitních oblastí v rámci svého rozpočtu výdajů," vysvětlil ministr Plaga.

Zdroj: Tisková zpráva MŠMT

1 komentářů:

Radek Sárközi řekl(a)...
6. června 2018 v 19:43  

Na schůzce s premiérem Babišem a ministrem Plagou jsme za Pedagogickou komoru zdůraznili, že jde o nejvážnější problém, který je třeba rychle vyřešit. Robert Plaga přislíbil, že se sejde s Asociací krajů a společně přesně vyčíslí, kolik školám chybí na tento rok peněz a přijde si o ně říct na vládu. Svůj slib splnil a vláda mu peníze dnes dala. :-)

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.