Rektor UK Tomáš Zima: Maturita z matematiky se pořád nesmyslně odkládá

pátek 1. června 2018 ·

„Systém státních maturit je z mého pohledu velmi nákladný, nejednoznačný a netestuje znalosti, které by maturant měl mít. Je to prostě jednotný řidičák pro celou Českou republiku, který říká, že ti, kdo mají maturitu, mají určitý stupeň vědomostí,“ říká rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima pro Český rozhlas.


Tomáš Zima (cuni.cz)
Maturita by podle Tomáše Zimy měla otestovat znalosti ve třech základních oblastech – v mateřském a cizím jazyce a také v matematice. Skutečnost, že byla matematika vyřazena z povinných státních maturit, považuje rektor Karlovy Univerzity za velmi nešťastný krok.

„Na jedné straně politici hovoří o nástupu průmyslu 4.0, digitalizaci a podpoře technického vzdělávání a přírodních věd, ale na druhé straně říkají: Nedělejme maturitu z matematiky. To je, jako když někomu řeknete: Napište báseň, ale nemusíte umět psát,“ stěžuje si na vývoj kolem maturity z matematiky Tomáš Zima.

„Maturita z matematiky se pořád nesmyslně odkládá, ale to přece není řešení problému,“ říká Tomáš Zima a poukazuje na skutečnost, že ve vládě se neustále střídají ministři školství a koncepční řešení maturity je stále v nedohlednu. Druhý problém je podle něj ve snaze vytvořit univerzální maturitu pro všechny.

„Nemůžeme srovnávat znalosti matematiky třeba na učňovských oborech, kde jsou potřeba jiné dovednosti, se studenty gymnázií,“ uvažuje Zima. „Nebojme se říct, že potřebujeme dva stupně úrovně znalostí, ale nesnižujme univerzálně nároky a neodkládejme řešení – to je cesta do pekel.“

Rozhovor je ke stažení zde

1 komentářů:

Tajný Učitel řekl(a)...
1. června 2018 v 9:57  

Je to prostě jednotný řidičák pro celou Českou republiku, který říká, že ti, kdo mají maturitu, mají určitý stupeň vědomostí.

Zcela mylné tvrzení. Úroveň vědomostí maturantů se velmi liší. Fakt, že maturant maturitu složil v žádném případě neznamená, že disponuje určitým státem "garantovaným" stupněm vědomostí. Znamená to pouze, že si zvládl zapamatovat nutný objem informací na jedno použití a/nebo měl štěstí.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.