Vladimíra Dvořáková: Je tu snaha považovat vzdělání za čistě soukromou záležitost a podceňovat jeho společenský rozměr.

středa 23. května 2018 ·

„Mnozí lidé, kteří nejvíc křičí o tom, jak musíme chránit naši civilizaci, jdou zároveň velmi silně proti jejím základům, které představuje kvalitní univerzitní prostředí. Západ vznikl na základě toho, že vznikaly univerzity, kde bylo vždycky nějaké místo svobody a bádání,“ říká politoložka Vladimíra Dvořáková v pořadu Jak to vidí Českého rozhlasu.


Vladimíra Dvořáková (msmt.cz)
Dvořáková mimo jiné říká:

Dnešní podceňování univerzit je problém. Je tu snaha považovat vzdělání za čistě soukromou záležitost a podceňovat jeho společenský rozměr.

Není to o tom, že znovu zavedeme pozemky a dílny a budeme produkovat studenty přímo pro trh. My totiž nevíme, jaký bude trh za deset, dvacet nebo padesát let, kdy dnešní studenti budou pořád ještě pracovat.

Vzdělání by mělo mít také širší rozměr, který lidem poskytne šanci se přizpůsobovat tomu, jak se svět mění. Vezměme si třeba jen to, jak se změnily technologie za posledních dvacet let.

Trh potřebuje vzdělané lidi, kteří se umí přizpůsobit a budou umět zavádět nové technologie. Pokud nebudeme mít vzdělané lidi, budeme mít montovny.

Celý pořad je ke stažení zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.