Česko bojuje proti dětské obezitě. A ředitelé, kteří si stěžují na „pamlskovou vyhlášku“ by se měli stydět

pátek 27. dubna 2018 ·

„Podle školského zákona mezi povinnosti ředitele školy patří všechna rozhodnutí, která se týkají poskytování vzdělávání. Vzděláváním jsou ale i informace o správné výživě a životosprávě. Sem rozhodně nepatří pravidelná konzumace nápoje s průměrným obsahem sedmi kostek cukru na jednu sklenici či „výživné tyčinky“, jejichž energetický obsah odpovídá týdenní spotřebě kalorií vrcholového sportovce. Pokud si ředitelé škol stěžují na pamlskovou vyhlášku, měli by se stydět. Vyhláška trvající na superzdravém jídle byla protireakcí na jejich neschopnost odolat penězům za instalaci automatů či za komerční pronájem bufetů se supernezdravými potravinami,“ píšou Šárka Mrázová a Julie Hrstková v Hospodářských novinách v reportáži ke sporům o „pamlskovou vyhlášku“.


Jana Dostálová (repro ČT)
Autorky mimo jiné píšou:

Obezita si už dříve vysloužila označení novodobé epidemie. Proti nezdravému stravování, které má na svědomí vysoký podíl lidí s nadváhou, vystupují stále častěji nejen lékaři a odborníci na zdravou výživu, ale také stát. Zaměřuje se hlavně na děti. Kroky, kterými úřady omezují prodej některých potravin, ale nejsou přijímány jednoznačně a vyvolávají otázku: Přísluší státu, aby lidem přikazoval jíst zdravě?

Světová zdravotnická organizace (WHO) loni ve své výzkumné zprávě, na níž se podílela i Univerzita Palackého v Olomouci, upozornila, že nadváhou už trpí zhruba čtvrtina patnáctiletých českých chlapců a 13 procent dívek. Přispívá k tomu i nedostatek pohybu a malá prevence. Zatímco v zemích západní Evropy se daří nárůst obezity zastavit, v Česku a většině zemí východní Evropy počet dětí s nadváhou nebo obezitou dlouhodobě roste. Čeští ministerští úředníci se proto rozhodli, že do boje proti dětské obezitě vytáhnou ve školách.

Členka odborného týmu Jana Dostálová z Ústavu analýzy potravin a výživy při Vysoké škole chemicko-technologické v Praze cíl „pamlskové vyhlášky“ hájí. „Největším zlem automatů byly slazené nápoje a za nimi následovalo sladké pečivo. Bylo potřeba tuto neblahou praxi změnit,“ připomíná. V poradním týmu Dostálová připravovala první verzi vyhlášky, k finálnímu znění ale přizvána nebyla. Dnes ji mrzí, jak vyhláška nakonec dopadla, i to, že se kvůli ní zavíraly školní bufety a děti de facto odvedla do večerek poblíž škol, kde si nekontrolovatelně nakupují nezdravé potraviny. Je přesvědčena, že bufety neuměly s předpisem zacházet.

Přestože se Dostálová příprav druhé verze vyhlášky už neúčastní, s jejím zmírněním souhlasí. Zvedla by i hranici tuku, který menším dětem neškodí. Zrušit celou vyhlášku nedoporučuje, díky ní se dá lépe kontrolovat prodej nezdravých potravin ve školách.

Experti se nicméně shodují, že největší hrozbou pro děti je nadměrná konzumace cukru. Nová vyhláška by podle Dostálové měla opět pamatovat na to, že většina slazených nápojů obsahuje deset procent cukru. „Když se vypije půllitrová lahev, což děti samozřejmě vypijí, někdy i víc, tak je to nejméně 50 gramů cukru, to je strašně velké množství,“ vyčísluje Dostálová. Jde o denní tolerovanou dávku pro dospělé (pro děti je v závislosti na věku nižší), kterou stanovila WHO. Ta ji chce v budoucnu dokonce snížit na polovinu.

Celý text naleznete zde

4 komentářů:

Zdeněk NUTZ řekl(a)...
27. dubna 2018 v 10:52  

Tak problém je jasný. Bufety ve škole zkrachovali proto, že neuměli s předpisem zacházet. Tak že viník byl objeven.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Dávno je pošlapána důvěra mezi státním molochem a řediteli škol. Kdyby vše fungovalo jak má, stačilo by jim pouze dát pravomoc, aby mohl sám rozhodnout, co se bude v budově školy prodávat a co ne (myslím že takovou pravomoc i měl) a k tomu by stačila třeba doporučující brožura. A bylo vymalováno.
Jenže ne, my musíme zakázat, přikázat nařídit a pak to sledovat, kontrolovat, buzerovat.
Na obezitu dětí tu svoji novou ještě horší totalitu nesvádějte. Vypadněte ze svých kanclů a běžte dělat něco užitečného, pokud jste toho vůbec schopni.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...
27. dubna 2018 v 10:52  

Bufety samozřejmě zkrachovaly.......

poste.restante řekl(a)...
27. dubna 2018 v 11:36  

V emerice o tom, jak se děti stravují rozhodují školské rady.
Jistě, je to úplně jiný systém kompetencí.

Já jen, že ředitelé by taky občas mohli řídit i pedagogický proces. Už teď musí dohlížet na každou ptákovinu počínaje revizí hasicích přístrojů a konče výběrovým řízením na dodavatele toaletního papíru.
Přidávat jim k tomu na triko ještě i zodpovědnost za obsah jídla v bufetech a potažmo tedy i debaty a korespondenci s šílejícími představitelkami "jedině zdravého" stravování mi nepřijde jako dobrý nápad.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...
27. dubna 2018 v 11:53  

To s Vámi souhlasím. Ale bufet a jídelna, je prostě součást školy. To by ve svých pravomocích mít měli. Naopak ta správa budov by měla být zcela na zřizovateli. I ty hasičáky. Jak to mají třeba takové banky? Tam taky ředitel banky obíhá hasičáky? Určitě na to mají systém správců. To jen my ve školách jsme si všechno nechali nandat na hlavu. Krajský zřizovatel? Neví ani jak ta škola vypadá, nikdy tam ani nebyl.....

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.