Bořivoj Brdička: Lži se po internetu šíří snadněji než pravda

úterý 17. dubna 2018 ·

Vybraní vědci z MITu obdrželi od Twitteru výsadu, díky níž mohli (zatím jako jediní nezávislí badatelé) pracovat se všemi daty generovanými uživateli této sociální sítě od roku 2006 do 2017 (včetně smazaných tvítů). Nedávno byly zveřejněny závěry jejich analýzy. I když jsme si nárůstu šíření nepravdivých informací již vědomi, výsledky jsou i tak alarmující. Hlavním sdělením je, že se nepravdivé informace šíří rychleji a dále než pravda.


Bořivoj Brdička (youtube.com)
Do výzkumu bylo vybráno 126 tisíc sdělení, u nichž došlo (6 nezávislými institucemi) ke zjištění jejich pravdivosti. Celkem byly tyto zprávy sdíleny 3 miliony uživatelů Twitteru. Nepravdivé přitom zasáhly mnohem více lidí. Nejlépe se šířily dezinformace politické, následovány terorizmem, přírodními katastrofami, vědou, místními pověstmi a financemi.

K tomu, aby se nějaká zpráva dobře šířila, potřebuje mít co nejvyšší potenciál novosti (novelty). Ten mají především ty informace, které jsou nejen překvapivé, ale mohou mít význam při rozhodování nebo vylepšují image autora coby experta na danou problematiku. Je samozřejmě mnohem jednodušší zvyšovat tento potenciál vymýšlením než se držet všední reality.

Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.