Ministr Robert Plaga žádá na platy pro učitele 40 miliard korun. Chce navýšení na 150% průměrné mzdy

úterý 30. ledna 2018 ·

„Chystá se rozpočet pro další rok, a pokud mají růst platy učitelů, je potřebné rozfázování. V rozpočtu na rok 2019 se už musí objevit navýšené prostředky. A to nejen na platy v regionálním školství, vzdělávání probíhá i na vysokých školách,“ říká ministr školství v demisi Robert Plaga v rozhovoru pro MF DNES.

Robert Plaga (msmt.cz)
V rozhovoru zazní také tyto otázky a odpovědi:

Jak reálné je, že se to podaří? Zvýšení platů je prioritou všech stran včetně hnutí AN0, přesto na podzim učitelé hrozili stávkou, když to vypadalo, že jim už slíbené zvýšení vláda neschválí. ANO v té době řídilo i ministerstvo financí.

Pohled ministrů financí bývá takový, že mají jednu ošatku, ze které musí podělit všechny. Pokud mohu soudit z jednání vlády, rozpočtový proces by měl vypadat trošku jinak než v minulosti. Priority by měly být seskládány za všechny resorty na stůl a pak se půjde po prioritách bez ohledu na to, jestli ten resort je koaliční strany A, nebo B. To ve mně vyvolává naději, že vzdělávání nepropadne mezi prioritami, jak se to stává, když se tři koaliční strany mezi sebou hrdlí. V tom vidím menšinovou vládu jako výhodnou.

Zmínil jste, že by rozpočet školství měl narůst o 50 miliard.

Téměř 40 miliard je na navyšování mzdových prostředků. Na první pohled jde o velké, až šílené číslo, ale je nutné si uvědomit, že jsme dlouhou dobu tento sektor drželi hodně podfinancovaný. Chci být optimista.

To by pokrylo zvýšení platů na 130 procent průměrné mzdy, jak to chtějí odbory?

Na 150 procent stávající výše.

Kolik stála péče o znevýhodněné děti dříve?

To je základní problém – nikdo z nás není schopen říct přesné číslo. My se dnes ve veřejném prostoru bavíme o tom, že náklady narostly z nuly na pět miliard, ale ono to tak není. Část z toho platily kraje z rezervy, na kterou jim také posíláme prostředky. Tato rezerva sloužila právě k těmto účelům. Ale zpětná vazba od krajů směrem k ministerstvu není. Nikdo není schopen dát přesnou odpověď.

Kolik bude inkluze stát v příštích letech?

To nejsem schopen říct. K odhadu se dostaneme postupně, až za námi bude rediagnostika všech dětí.

Celý text naleznete v dnešní MF DNES

2 komentářů:

laimes28 řekl(a)...
30. ledna 2018 12:15  

a co 200%

tyrjir řekl(a)...
31. ledna 2018 13:12  

Jestli se ANO koaličně spojí s ČSSD, může se stát, že ten slib 150 % půjde kamsi. ČSSD totiž slibovala jen 130 %. Ani jedna z těchto stran neprohlásila, že zvětší školský rozpočet v % z HDP na jinde obvykou úroveň. Z těchto a nejen z těchto hledisek by, myslím, pro školství mohla být výhodnější menšinová vláda ANO. Alespoň bychom viděli, zda ANO své sliby splní. A ČSSD by měla příležitost důkladněji zpytovat svědomí, zformulovat a začít uplatňovat skutečnou sociálně demokratickou vizi.
J.TýřČlánky dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.