Luděk Vainert: Digitální heroin zabírá i na rodiče

úterý 12. prosince 2017 ·

„Termíny "elektronický kokain" nebo "digitální heroin" zas tak moc nepřehánějí. A stejně jako u návykových látek je zásadní prevence, u ní zas osobní příklad. Je to banální, ale nic lepšího za nás experti nevymyslí,“ píše Luděk Vainert v Hospodářských novinách v komentáři k závislosti na digitálních technologiích.


Luděk Vainert (ihned.cz)
Vainert mimo jiné píše:

Rozhodně však neplatí, že zdrojem problémů jsou jen nebo primárně děti. Ty jsou samozřejmě nejohroženější, na jejich chování je však často možné jako pod zvětšovacím sklem sledovat chyby a zlozvyky starších generací. Že se i špatné vzorce chování "dědí", přitom samozřejmě není žádná novinka.

Nářky na mládež, která tráví všechen čas u počítače nebo s lesklými dotykovými obrazovkami všeho druhu, tak často nemíří k jádru věci.

Děti z rodin, kde mobily a počítač (případně i televize) hrají takřka ústřední roli a pravidla jejich používání neexistují nebo se nijak důsledně nedodržují, jsou vznikem digitální závislosti ohroženy nejvíc, ale nejsou samy. Nezřídka problém nastartují rodiče v dobré vůli, ve snaze, aby dítě o nic nepřišlo a s digitálními technologiemi přinášejícími tolik možností se seznámilo co nejdřív. Ovšem uhlídat, aby předškoláci tablet či mobil používali rozumně, je o hodně náročnější než přístroj vybrat a zabalit pod stromeček. Ještě obtížnější je krotit puberťáky. Kdo pravidla nenastaví včas, už to jen těžko dožene.

Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.