Zdeněk Sotolář: Otevřený dopis Unii zaměstnavatelských svazů. CZESHA má k zastupování škol pramalý mandát

neděle 12. listopadu 2017 ·

V posledním čísle Učitelských novin (39/ 2017, s. 18-19) pan Jiří Zajíček říká, že CZESHA jako člen Unie zaměstnavatelských svazů zastupuje v tripartitě „zájmy škol, jejich učitelů i ředitelů na nejvyšší možné úrovni, jsme připomínkovým místem při projednávání legislativních změn v oblasti školství.“ Unii a celé tripartitě by však nemělo ujít, že právě CZESHA k nějakému zastupování škol a učitelů má pramalý mandát.

Zdeněk Sotolář (archiv autora)
Proč? CZESHA především nezastupuje tu největší skupinu učitelů – učitele veřejných základních škol. Stačí nahlédnout do seznamu členských unií na webu CZESHA (http://www.czesha.cz/clenske-asociace).

Není také pravda, že „když se podíváte na přehled existujících odborných asociací působících ve školství, je jasné, že pokrývají prakticky veškeré oblasti ve vzdělávání.“ Ani mimo Unii školských asociací CZESHA zatím bohužel neexistuje věrohodný zástupce oblasti učitelů veřejných základních škol, byť některé spolky svým názvem něco takového slibují. Jejich členská základna je buď nicotná, nebo neznámá. Je však možné, že tímto hlasem bude jeden ze vznikajících učitelských spolků. Hlas učících učitelů veřejných základních škol stále chybí.

Unie zaměstnavatelských svazů by měla tyto skutečnosti zvážit a nadále brát hlas Unie školských asociací CZESHA pouze jako hlas zástupce jen velmi malého segmentu českých učitelů a jen některých oblastí ve vzdělávání.

1 komentářů:

Radek Sárközi řekl(a)...
13. listopadu 2017 v 10:09  

CZESHA podle mě nezastupuje učitele vůbec - zastupuje ředitele škol. Nebo nějaký učitel zaznamenal, že by ho kontaktovala CZESHA nebo nějaká z organizací v ní sdružených, jaký má názor na kariérní řád či jiný problém? Chybí v ní hlas nejenom učitelů ZŠ, ale i učitelek MŠ a učitelů SŠ... Aktuálně je v pedagogické komoře skoro 1 000 učitelů ZŠ. To už je jistá váha. :-)

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.