Kvůli hlasům rozeslali agitační maily bývalým studentům. Ve volbách pohořeli, teď jim hrozí pokuta

úterý 31. října 2017 ·

Jedním z fenoménů letošních voleb bylo kroužkování, řada kandidátů se proto snažila přesvědčit voliče, aby jim dali preferenční hlas a oni se díky nim dostali do sněmovny i ze zadních míst. O tuto strategii se pokusil i lidovecký náměstek ministra školství Jaroslav Fidrmuc, který se jako trojka kandidátky KDU-ČSL na Olomoucku pokusil přeskočit tamní jedničku - ministra zemědělství Mariana Jurečku. Jako bývalý ředitel Cyrilometodějského gymnázia v Prostějově stovkám bývalých absolventů poslal osobní dopis, aby jej volili. Nyní mu hrozí nemalá pokuta od Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Ten už dostal podnět, ať jeho přešlap řeší. "Případ v tuto chvíli zkoumají naši odborníci," potvrdil mluvčí úřadu Vojtěch Marcín. Informuje Aktuálně.cz.


Jaroslav Fidrmuc (msmt.cz)
Fidrmuc ale není sám: podobný dopis přišel elektronickou poštou také absolventům Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně od docenta Fakulty managementu a ekonomiky Vratislava Kozáka, který na Zlínsku kandidoval jako osmička kandidátky ANO. Ani jemu to nepomohlo - jeho 1026 preferenčních hlasů překonalo hned 12 členů kandidátky, z níž se do sněmovny dostali jen čtyři. A i jeho dopis bude mít zřejmě dohru u ochránců dat.

Fidrmucův osobní agitační dopis už řeší například diskutující prostějovského gymnázia na internetových stránkách. "Osobní údaje nikomu nerozdáváme, šlo o soukromou iniciativu pana Fidrmuce, který - jak mi na přímou otázku sdělil - měl adresy ze svého dřívějšího působení ve škole," uvedl současný ředitel Pavel Polcr.

A to, že si při odchodu z ředitelské funkce odnesl adresy, na něž následně poslal předvolební leták, Fidrmuc potvrzuje a nevidí na tom nic divného. "Nepovažuji to za překročení nějakých norem. Byl to jen osobní dopis, kde jsem lidem vysvětloval, o co mi jde," říká Fidrmuc. Dopis má čtyři odstavce, v jeho závěru Fidrmuc uvádí: "Je třeba, aby ministerstvo školství převzala politická strana, která humanismus nejen deklaruje, ale naplňuje svým jednáním." A vyzývá adresáty, aby mu hodili hlas.

Po upozornění, že takové použití adres ve volební kampani již ÚOOÚ v minulosti označil za jasné porušení zákona a udělil za ně víc než stotisícovou pokutu, znejistí. "Děkuji za upozornění, to jsem nevěděl," řekl.

Celý text naleznete zde

1 komentářů:

Kantůrek řekl(a)...
1. listopadu 2017 v 11:59  

To má pan Fidrmuc ještě celkem štěstí, že volby nebyly až po květnu 2018 (účinnost GDPR). Potom by ho to asi vyšlo o něco dráž...

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.