Zničily chytré telefony celou jednu generaci?

pondělí 28. srpna 2017 ·

Takto provokativně jako v titulku se ptá text serveru The Atlantic vycházející z připravované knihy americké psycholožky Jean M. Twenge. Během vytrvalého zkoumání generačních proměn si totiž všimla naprostého zlomu, který do prožívání dospívání vnesly nové technologie (především chytré telefony a sociálně sítě). Pod jejich vlivem dnes už dorůstá celá jedna generace post-mileniálů (narozená v letech 1995 až 2012), pro níž Twenge razí nálepku iGen. Informuje časopis Respekt.

Jean Twenge (twitter.com)
Vyznačují se nápadným paradoxem. Žádná jiná poválečná generace nevyrůstala v takovém bezpečí jako oni, dbají na sebe a chovají se mimořádně opatrně; na druhou stranu žádná jiná zkoumaná generace neprožívala v tak vysoké míře pocity osamění, izolace a nenaplněného štěstí. „Neměli jsme šanci poznat jiný život než ten s iPady nebo iPhony. A myslím si, že máme svoje telefony radši než skutečné lidi,“ konstatuje třináctiletá Athena z Houstonu v článku...


Twenge odkrývá fascinující příběhy i společenské proměny způsobené tím, že nejmladší generace tráví stále více času s chytrým telefonem v ruce. Zatímco dříve znamenala nezávislost vyrazit ven do města a zkoumat okolí, současná generace má svoji nezávislost online, byť zůstává rodičům na očích.


Míra socializace rapidně opadla, nestýkají se s přáteli tváří v tvář, nepoflakují se v ulicích, jsou opatrní - a pokud jde o sexuální aktivity i konzumaci alkoholu, obojí oddalují. Netouží po samostatnosti, zůstávají u rodičů a nijak se nehrnou do vlastního bydlení, vůbec nespěchají udělat si řidičák ani nechodí na brigády, aby si přivydělali, dokonce i míra fyzického násilí mezi vrstevníky poklesla... Onen pocit bezpečí má však každopádně svoji odvrácenou stránku - a sice tu, že čím více času tráví adolescenti online, tím více uvádějí, že nejsou šťastní a cítí se osaměle. Přímá souvislost tu není prokázána.


Celý text naleznete zde

1 komentářů:

Tajný Učitel řekl(a)...
28. srpna 2017 v 8:50  

"...čím více času tráví adolescenti online, tím více uvádějí, že nejsou šťastní a cítí se osaměle. Přímá souvislost tu není prokázána. "

Přímá souvislost neprokázána, třeba ta nepřímá ano.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.