Univerzity prvního věku lákají dětské posluchače, navštěvují je desítky žáků

neděle 13. srpna 2017 ·

Univerzity prvního věku, tedy zábavnou formou podané přednášky o vědě, mohou od září navštěvovat české děti. Nejvýznamnější české univerzity opět otevřou dveře žákům ze základních škol a víceletých gymnázií. Nabídka by se měla během srpna objevit na webových stránkách Univerzity Karlovy, ČVUT či DAMU. Přednášky a workshopy s názvy jako "Jsme opravdu hloupější než ti před námi?", "Mladá doktorka v Africe" nebo "Matematika ve Springfieldu" nabídnou dětem možnost nahlédnout do akademického prostředí. Informuje server Aktuálně.cz.


Myšlenka univerzit prvního věku se zrodila před patnácti lety v Německu. Jejím posláním od počátku bylo přiblížit dětem atraktivní formou svět vědy. "Byl jsem čas od času trochu skeptický, jestli mají děti o univerzitu opravdu zájem a jestli z přednášek něco mají," řekl německému týdeníku Die Zeit profesor Hermann Bausinger, který děti zaujal svou interaktivní přednáškou na téma "Proč se smějeme vtipům?" Až čas ukázal, že jeho obavy byly zcela zbytečné.

První přednášku pro děti zorganizovala univerzita v Tübingenu ve spolupráci se Švábským deníkem. Přišlo přes tisíc dětí. Zanedlouho zahájila činnost také dětská univerzita ve Frankfurtu nad Odrou, která si na svou stranu získala oblíbeného vyučujícího Armina Bochmanna.

Ve druhém akademickém roce tato univerzita prvního věku přivítala dosud rekordních 1400 dětí. Myšlenkou se poté inspirovalo mnoho dalších německých i zahraničních univerzit. Zatímco západní dětské univerzity se těší obrovské návštěvnosti, v Čechách je počet zájemců o poznání nižší, a to navzdory skutečnosti, že se účastníci rádi při příležitosti dalších akcí na univerzitní půdu vracejí. V západních státech to jsou stovky, v Česku jen desítky zájemců.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.