Průměrný plat ve veřejné sféře za 3 roky stoupl o téměř 3500 Kč. Učitelé jsou hluboko pod průměrným platem vysokoškoláků

čtvrtek 31. srpna 2017 ·

Průměrný plat ve veřejném sektoru v Česku se za poslední tři roky zvedl o téměř 3500 korun. Zatímco v roce 2013 dosahoval 26.024 korun, loni činil 29.501 korun. V roce 2013 polovina zaměstnanců státu a veřejných služeb vydělávala méně než 24.563 korun, v minulém roce byla mediánová částka asi o 3180 korun výš. Vyplývá to z údajů informačního systému o průměrném výdělku ministerstva práce, které jsou přístupné na internetu. Plat ze státní pokladny a veřejných rozpočtů dostávalo loni 626.100 zaměstnanců. Informuje ČTK.Ve veřejných službách pracovalo loni 410.800 žen a 215.300 mužů. Platí je stát a veřejné rozpočty. Čtyři pětiny pracovníků dělaly nemanuálně, zbytek manuálně. Ti, kteří pracují "hlavou", pobírali v průměru 32.237 korun. Polovina zaměstnanců měla přes 29.573 korun. Manuální síly si vydělaly v průměru 18.880 korun, polovina z nich pobírala méně než 17.724 korun hrubého.


Tři z deseti lidí, kteří pracují pro stát a veřejné instituce, mají vysokou školu. Průměrný plat vysokoškoláka loni dosahoval 37.830 korun, medián 32.617 korun. Další zhruba dvě pětiny zaměstnanců a zaměstnankyň mají maturitu. Ženám stát a veřejné rozpočty loni vyplácely v průměru o 17 procent méně než mužům. Průměrný plat muže dosahoval 33.159 korun, ženy 27.583 korun. Polovina žen nedosáhla na 26.569 korun hrubého, polovina mužů měla víc než 30.401 korun. Medián výdělku žen byl tak o 13 procent nižší než medián mužů.


Polovina učitelek a učitelů v mateřských školách si loni měsíčně i s odměnami, náhradami a příspěvky nevydělala ani 24.805 korun hrubého. Polovina pedagogů na prvním stupni základních škol měla pod 29.671 korun, medián jejich kolegů na druhém stupni a středních školách byl jen o 11 korun vyšší. Střední hodnota platu odborných zdravotních sester činila 35.906 hrubého, u lékařů a lékařek se specializací dosahovala 67.280 korun. Polovina pracovníků a pracovnic úřadů práce si vydělala méně než 24.961 korun hrubého. Mediánový výdělek kuchařek a kuchařů byl 15.794 korun.


Celý text naleznete zde

7 komentářů:

Unknown řekl(a)...
31. srpna 2017 v 8:56  

učitelé se dnes mají jako nikdy,jejich průměrný plat se rovná průměrnému platu ve státuk, co chtít víc?vezmeme li v úvahu,že nejsou ani státními zaměstnanci,mají ekonomické postavení příživníků státního rozpočtu,těžko může tudíž učitel toužit po platu policejního komisaře,jinak co se týče vysokoškoláků vyskytují se převážně v soukromé sféře a tam jsou velké individuální rozdíly,ing. na stejném postu v jedné firmě,může míz třeba dvojnásobně větší/menší plat než tentýž ve druhé,učitelůmse sype všem stejně,bez ohledu na jejich výkon a efektivitu,no a ti co by se chtěli srovnávat s lékaři či právníky "vraťte se nohama na zem"

Unknown řekl(a)...
31. srpna 2017 v 8:59  

při jakékoliv budoucí reformě školství budou mít učitelé za vyšší pracovní nýkon méně než mají dnes

BP řekl(a)...
31. srpna 2017 v 17:38  

laimes28 na ministerstvo!

Unknown řekl(a)...
31. srpna 2017 v 18:28  

"pytlák hajným", to byste milí kolegové hořce zaplakali,ale zase byste požívali společenské vážnosti.....

Dana Nová řekl(a)...
31. srpna 2017 v 20:11  

Neříká se těmto přispěvatelům trolové? Ať čtu co čtu, vždycky útok proti učitelům. A ještě s nepravdivými argumenty. Já nemám průměrný plat ani po 26 letech praxe, většina mých kolegů také ne...

Unknown řekl(a)...
1. září 2017 v 4:40  

kdo napíše něco ,co se nelíbí je hned trol,to není útok na učitele, to je výzva,aby se vrátili do reality, 130 či 150% prům platu z podstaty věci mít nikdy nemohou,průměrný plat je průměrný,protože někdo má ví a někdo míň,vy a většina vašich kolegů průměrný plat nemá ale vedení školy s menšinou svých oblíbenců má zase plat nadprůměrný,jinak ,který z mých argumentů jest nepravdivý?

Dana Nová řekl(a)...
4. září 2017 v 21:49  

Tak třeba nejsem příživník státního rozpočtu a nemám ani průměrný plat. Naopak celou kariéru nedobrovolně sponzoruju vzdělání těm, kteří o něj ani nestojí.Ty vnímám jako příživníky.
Vaše nevhodné útoky vídám v diskusích často a nejsou věcné, jsou to provokace a popichování.
A ano, nelíbí se mi to a má to svůj název. Ten se zase nelíbí vám.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.