Martin Malý: Doporučovat dětem sbírání víček je zločin na jejich finanční a sociální gramotnosti

pátek 28. července 2017 ·

"Jste chytřejší než průměrný páťák? Otestujte se! Následující úlohu dokáže průměrný páťák bez potíží spočítat. Z absolventů Vysoké školy života to nedokázal ani jeden! Jste na tom alespoň tak jako páťák? Páťačka Anička potřebuje invalidní vozík. Ten je drahý, takže si na něj musí přispět. Aniččini rodiče nemají moc peněz, tak požádali její školu o výpomoc. Učitelka navrhla dětem, aby na Aničku sbíraly víčka z PET lahví," píše Martin Malý v komentáři na serveru ihned.cz.


Martin Malý (arduino101.cz)
Vyřešte následující úlohy:

1. Je potřeba vybrat 10 tisíc korun. Kolik víček je potřeba, když výkupní cena jednoho kilogramu víček je 6 korun a jedno víčko váží dva gramy?

2. Kolik víček vyprodukuje průměrná rodina (2 dospělí, 2 děti) za den, pokud dospělý vypije 2 lahve baleného nápoje a dítě 1 lahev za den? Kolik to bude za měsíc?

3. Pokud se do sběru víček zapojí všechny rodiny všech dětí ve třídě, kolik víček nasbírají za měsíc? Kolik to bude, přepočítané na peníze?

4. Pepík si svou lahev od balené vody nechává vždycky na druhý den a ráno si ji naplní vodou z kohoutku. Peníze, které ušetří za balenou vodu, dá do pokladničky "pro Aničku". Kolik takto nastřádá peněz za jeden měsíc, pokud lahev balené vody stojí v obchodě 7 korun (cenu vody z kohoutku zanedbejme)?

5. Jak dlouho bude 30 rodin sbírat víčka ve stejné hodnotě, jakou Pepík z minulého příkladu našetří za měsíc?

6. Pokud odšroubování víčka a jeho odnesení zabere každému v průměru 10 sekund, kolik času to všem členům těch 30 rodin dohromady zabere?

Máte? Pokud jste páťák, znáte násobilku a je to brnkačka. Páťákovi je to jasné. Absolventům Vysoké školy života ale bohužel ne.

A naprostý vrchol odpovědí byla odpověď jedné absolventky Vysoké školy života, která zjevně uměla v nepříjemných otázkách chodit a používat emoce jako protizbraň: "Chcete říct těm dětem, co nadšeně sbírají víčka, že dělají pitomost? Že jejich pomoc nemá smysl, když přinese málo peněz? Tohle těm dětem chcete říct?"

Ano, přesně tak, tohle je potřeba dětem říct: "Děti, šetřte přírodu, vyhazujte plast jen tam, kam se vyhazovat má, pomáhejte potřebným, ale když chcete pomoct, tak nesbírejte víčka! Je to pitomost! Radši si naplňte lahev druhý den vodou a dejte stranou ušetřené peníze!" Ono totiž nejde o to, že děti pomáhají "nějak". Jde o to, že sběr víček je tak zoufale neefektivní činnost (a ano, efektivita souvisí s tím, jaký výsledek činnost přinese), že doporučovat něco takového dětem je zločin na jejich finanční a sociální gramotnosti!


Celý text naleznete zde

3 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...
28. července 2017 v 8:01  

Ano, sbírání víček je špatné. Ve škole jsem to žákům zakazovala. Ne pro ty matematické vývody, ale pro to, že i bez počítání desítek příkladů mi bylo jasné, že stát, s úrovní zdravotnictví a sociálního zabezpečení, by měl mít na to, aby poskytoval postiženým peníze na nutné kompenzační pomůcky. V době, kdy se "odklánějí" (zcela ubohý eufemismus, převzatý i médii!!!) miliony a miliardy do soukromých kapes, nebudeme nutit lidi skládat se na nemocné. Něco jiného je třeba okamžitá pomoc po nějaké živelné katastrofě, tam je solidarita a dary na místě, ale tohle?!?!
Proč Člověk v tísni a další netlačí státní aparát k tomu,aby opravdoví invalidé měli nárok na kompenzační pomůcky bez toho, aby takto žebrali? Vlivní jsou dost, když dokázali protlačovat blbé zákony ve školství.

peekaa řekl(a)...
28. července 2017 v 12:39  

Škoda, že jste tu nebyl před deseti lety, když tahle epidemie začínala. A tak je to skoro se vším... i dnes je zde spousta šíleností, ale odpůrcům prostě není dovoleno být slyšet nebo se na ně sesypou všichni ti, co přeci jasně vidí, že špatně je dobře.

Unknown řekl(a)...
29. července 2017 v 11:28  

Ony ty obecně prospěšné společnosti dostávají od státu nemalé finanční příspěvky.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.