Školy odhalují talenty. Mnohem víc jich ale zůstává skryto

sobota 17. června 2017 ·

V poslední době přibývá v českých školách žáků, u kterých bylo zjištěno nadání pro různé předměty. Školy talentované děti dosud přehlížely, ale nyní jim stát zaručuje podporu. Například nákupem speciálních pomůcek a učebnic. Nicméně podle znalců je dětí s ověřeným nadáním stále málo. Reportáž přináší deník Právo.


Hana Kalusová (mensa.cz)
Dětí s handicapem je v základních školách kolem 50 tisíc a zhruba polovina z nich už dosáhla na nová podpůrná opatření. Podobně se o nová opatření mohou přihlásit i nadaní žáci. Avšak pokud je růst čísel začátkem trendu, pak ale velmi pozvolného. Podle Hany Kalusové z Mensy ČR, která se nadaným dětem věnuje, by mezi celkovou populací měly nadané děti tvořit až deset procent. Jestliže je letos na ZŠ a SŠ 1,3 miliónu dětí, pak by nadaných mohlo být i 130 tisíc. Drtivé většině z nich tedy chybí oficiální razítko, a tedy i cílená podpora.

To, že jsou talenty zanedbávány, přiznal před časem i budoucí ministr školství Stanislav Štech. „Prověřili jsme si, že školy vůbec nebo naprosto mizivě využívají kategorie žáků nadaných a mimořádně nadaných,“ řekl Štech.

Podle Kalusové je rozvoj českých talentů zatím na začátku a školy i rodiče si na něj musí teprve zvyknout.


Celý text naleznete v dnešním vydání deníku Právo

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.