Otevřený dopis FF UK Viktoru Orbánovi na podporu Středoevropské univerzity v Budapešti

úterý 4. dubna 2017 ·

Filozofická fakulta UK spolu s dalšími českými vědeckými a kulturními institucemi vyjadřuje svoji podporu Středoevropské univerzitě v Budapešti otevřeným dopisem předsedovi maďarské vlády Viktoru Orbánovi, navrhovateli novely zákona o vysokých školách Zoltánu Balogovi a rektorovi Středoevropské univerzity prof. Ignatieffovi. Přinášíme dopis v plném znění.

Prohlášení na podporu Středoevropské univerzity v Budapešti

Maďarská vláda premiéra Viktora Orbána připravuje novelu zákona o vysokých školách, která ve výsledku ohrožuje další provoz mezinárodních akademických institucí v Maďarsku. Mimo jiné Středoevropské univerzity (CEU), která byla v roce 1991 založena v Praze a působí v Maďarsku od roku 1996 zcela v souladu s maďarským právním řádem.

Cílem chystané vládní novely je ztížit další působení Středoevropské univerzity v Budapešti či mu dokonce zamezit. Takto diskriminační zneužívání práva je charakteristikou nedemokratických, autoritářských režimů, o kterých jsme předpokládali, že se po zkušenostech z minulého století do Evropy již nevrátí. Jednání maďarské vlády se tak řadí vedle nedávné politické a nacionalistické čistky na tureckých univerzitách a snahu ruského režimu zavřít Evropskou univerzitu v Petrohradě.

Evropský přístup ke vzdělanosti a akademickému světu je od svých středověkých počátků přes klasické univerzity newmanovského a humboldtovského typu až po jejich současné podoby charakterizován otevřeností, svobodou bádání a mezinárodní spoluprací za účelem rozvoje poznání a společnosti. Nynější kroky maďarské vlády zaměřené účelově proti CEU a dalším mezinárodním vzdělávacím institucím jdou proti této tradici evropské kultury a vzdělanosti.

CEU je jednou z nejlepších akademických institucí ve střední Evropě a dlouhodobě si buduje pověst špičkové světové univerzity. CEU svojí otevřeností vůči ostatním univerzitám výrazným způsobem přispívá ke kvalitě vysokého školství jak v Maďarsku, tak v dalších zemích našeho regionu. CEU intenzivně spolupracuje s akademickými institucemi ve střední Evropě formou společných vědeckých projektů, letních škol a spolupořádaných konferencí.

Vyzýváme maďarskou vládu, aby plánovanou novelu vysokoškolského zákona v nynější podobě nerealizovala. Pokud by k tomuto útoku na akademické instituce skutečně došlo, chceme dát najevo svůj nesouhlas a odhodlání pomoci Středoevropské univerzitě najít nový plnohodnotný domov a znovuobnovit její akademické poslání.

doc. Mirjam Friedová, Ph.D. děkanka Filozofické fakulty UK
Ing. arch. Mgr. Marie Pětová, Ph.D. děkanka Fakulty humanitních studií UK
prof. Mgr. Ing. Petr Kratochvíl, Ph.D. ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Praha
Michael Žantovský ředitel Knihovny Václava Havla
PhDr. Ondřej Ševeček, Ph.D. ředitel Filosofického ústavu Akademie věd ČR, v. v. i.

5 komentářů:

Tajný Učitel řekl(a)...
4. dubna 2017 v 10:47  

Orbán je fašizoidní politik stejně jako většina postkomunistických paňáců.

Jiri Janecek řekl(a)...
4. dubna 2017 v 11:32  

Nemám moc rád autocitace, ale toto jsem napsal hlavně kvůli té možnosti autocitování:
" Možná to nebude úplně v souladu s vašim humanisticko-demogratickým pojetím světa, ale dík nastavení systému jsou čeští žáci vesměs líná hovada a každý další bič nad nimi je jen dobře... "

Unknown řekl(a)...
5. dubna 2017 v 9:41  

Nic ve zlém Tajný Učiteli, Vy sdílíte nějakým způsobem prebendy z lůna finančních zdrojů pana Sorose?

Tajný Učitel řekl(a)...
5. dubna 2017 v 11:37  

Nikoli, pouze mám za to, že investic do vzdělání není nikdy dost.

Charlie řekl(a)...
5. dubna 2017 v 22:25  

Myslíte těch investic, jejichž získáním se panu Sorosovi povedlo rozvrátit celkem prosperující celosvětovou ekonomiku před pár lety? Myslíte těch investic získaných z mnoha hedgeových fondů, spekulací s librou a toxickými půjčkami, které tak mistrně předvedl na mnoha světových obchodních trzích. O takové investice by žádný "slušný" politik neměl mít zájem. To už rovnou můžeme třeba do vzdělání nalévat peníze z drog nebo obchodů se zbraněmi.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.