Na počítačích by se měly učit děti už v mateřské škole, říká pedagog

čtvrtek 20. dubna 2017 ·

Výuka informatiky je na českých školách stále podceňovaná, říká učitel Miroslav Kotlas z budějovického Gymnázia Česká v rozhovoru pro MF DNES. Sám jako lektor učí kolegy z jiných škol nové technologie a postupy.

V rozhovoru zazní i tyto otázky a odpovědi:

Miroslav Kotlas (twitter.com)
Jsou dnešní žáci přesycení internetem dost zvídaví?

Musíte je umět motivovat a zaujmout. V dnešní době se nabízí spousta pomůcek, doplňků, programů a hračiček, které dokážou výuku udělat zábavnou. Myslím si, že učitelé to měli před pár lety těžší.

Proč je jich pořád málo?

Informatika je u nás pořád dávaná na úroveň výtvarky, hudebky, tělocviku, kde si jdou děti odpočinout a hrát. Je to dané i tím, že především na základních školách chybí dost kvalifikovaných učitelů. Maturanti vystudují informatiku na pedagogické fakultě a rovnou jdou k pásu do Bosche nebo do firem, kde je zaplatí lépe než ve školství. Podpora musí přijít od ministerstva, a to nejen lepším oceněním kantorů, ale i přidáním hodin na devítiletkách.

Kdy je čas začít učit počítače?

Už pro mateřské školy jsou programy třeba s včelkou, s níž děti na počítači pohybují. Na základní škole by měli mít už žáci v první, druhé třídě hodinu výpočetní techniky týdně, abychom je na středních školách mohli učit základy robotiky.


Celý rozhovor naleznete v dnešním vydání MF DNES

7 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...
20. dubna 2017 v 9:41  

Tak to ani omylem. Děti mají velmi zanedbanou hrubou i jemnou motoriku a potřebují si ji rozvíjet úplně jinak. My jsme generace, která ještě v osmnácti pomalu neměla kalkulačky, přesto jsme se s počítači naučili celkem obstojně. Ony se to ty děcka doučí ve škole, kdy už to celkem vhodné je.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
20. dubna 2017 v 9:56  

Nechal bych děcka od počítačů dál. Nic jim neuteče. Možná až bude mít pan Kotlas vlastní děti (předpokládám, že nemá), bude mít i jiný pohled.

Ať se děcka ve školce naučí mluvit a kreslit, čůrat a taky chvilku nečůrat.

poste.restante řekl(a)...
20. dubna 2017 v 12:21  

Připadám si, jako kdyby na počátku průmyslové revoluce někdo napsal:
"Už v mateřské školce by se měly děti učit ovládat parní stroj."
(Kdyby tedy tehdy byly mateřské školky.) :-)

Kromě toho, odhadem tak polovina dětí dostane svůj první tablet už před začátkem školní docházky a z počítače si pouští hry a pohádky ještě více z nich.
Opravdu nevidím důvod tuto tendenci ještě podporovat ve školkách.

Naproti tomu narůstá počet dys- diagnóz, různých forem epilepsie atd.
Jak už bylo zmíněno, jemná motorika prvňáčků je tak bídná, že u některých je to i důvodem k odkladu školní docházky.
O deformacích páteře a klesající fyzické zdatnosti ani nemluvě.
Takže raději pastelky, stavebnice a dětské křídy k malování na silnici.
A pískoviště a prolézačky.

Simona CARCY řekl(a)...
20. dubna 2017 v 13:01  

Nechť si pan Kotlas prostuduje knihu Marka Spitzera Digitální demence a nebude šířit pavědecké mýty.

Unknown řekl(a)...
20. dubna 2017 v 15:56  

to chce klid mladej,jsme zemí montoven takže žáčci budou dělníky,pomocnými či kvalifikovanými,skladníky a vrátnými,děvčata úřednicemi nebo uklizečkami,takže to s těmi vědomostmi netřeba přehánět

Jiri Janecek řekl(a)...
20. dubna 2017 v 16:27  

Na středních školách se dnes robotika neučí? Jak situaci změní více IVT na 1. stupni?

Tajný Učitel řekl(a)...
20. dubna 2017 v 16:54  

poste.restante, bezvýhradně souhlasím a podepisuji.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.