Soud rozhodl: Ostravská škola diskriminovala dva romské předškoláky

středa 1. března 2017 ·

Základní škola Pěší v Ostravě-Muglinově diskriminovala dva romské předškoláky, když je odmítla při zápisu v roce 2014 přijmout do první třídy. Ve středu o tom rozhodl okresní soud v Ostravě. Podle něj se tak škola snažila neoprávněně regulovat počet romských dětí ve třídě. Ředitel školy Kamil Krahula diskriminaci odmítá. Informuje ČTK.

Kamil Krahula (repro ČT)

Soudce uvedl, že ředitel školy předem věděl, kolik romských dětí se bude na školu hlásit. Podle něj je z důkazů jasné, že z toho neměl radost. Pro výběr, které děti přijmout, zvolil i test školní zralosti. Ten připravila škola a posuzoval, kdy dítě umí poznávat barvy, počítat či zná svou adresu.

"Test byl zdánlivě neutrální, škola jej ale využila jako nástroj k regulaci romských žáků," uvedl soudce. V testu právě předškoláci, jejichž zástupci se pak obrátili na soud, neuspěli. Podle jiných posudků byly na výuku připraveni dostatečně a dnes patří na svých školách mezi úspěšné žáky.

Podle soudce školu z diskriminačního jednání usvědčil i výrok, že pokud je ve třídě víc než pět romských dětí, rodiče ostatní děti začnou odhlašovat a přecházet na jiné školy. Pak by hrozilo, že vzniknou romské třídy, což prý řekl přímo ředitel.

"I kdyby to byla pravda, škola nesmí takto podléhat tlaku veřejného mínění. Naopak musí být příkladem, že i v takových třídách mohou děti dostat kvalitní vzdělání," uvedl soudce.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.