Vážný pokus o přípravu pedagogické profesní komory? Vznikla diskusní skupina na Facebooku

pátek 10. února 2017 ·

Pedagogická komora – diskuze je název diskusní skupiny na Facebooku, jejíž členové uvažují o možnosti vzniku pedagogické profesní komory a zvažují její klady a zápory. Zakladatel skupiny Radek Sárközi včera napsal: „Denně nám tu přibývá 50 členů. To bychom se za měsíc mohli dostat na 1.500 členů, což je 1 % učitelů.“ Sárközi, který se tématem dlouhodobě zabývá, začal nový pokus o založení komory připravovat na základě Ankety České školy na téma „Chybí učitelům profesní komora?“

Mezi diskutovaná témata zatím patřil například standard učitele. Kristina Zůbková napsala: „Například při tvorbě standardu učitele bych byla velmi ráda, kdyby mou profesu zastupovalii ti, kteří skutečně mají odučeno alespon pět let, znají práci učitele, nediskutují jen tak od stolu. A to by, dle mého, měl být jeden z hlavních přínosů a pilířů profesní komory pedagogů.“

Zaznívají ovšem i skeptické hlasy. Radka Vrchotová: „Obavám se,že diskuse o mizerných učitelích,tragických učebnicích, hrůze věkově jednotných školních tříd atd. včetně volání po vymítání kolegů,kteří v tradičním uspořádání nevidí překážku v kvalitním vzdělávání utne vznik komory již v zárodku.Myslím,že učitelé mají obecně již vměšování laické veřejnosti plný chrup.“

Ale také znějí odvážné výzvy: Pěnice Skalicová píše: „Viděla bych komoru, jako zastřešení pedagogů .Nepředjímejme dopředu, že se nebudou muset mateřinky s gympláky. Komora bude pracovat pro všechny bez rozdílu. Jak to dělají doktoři? Asi se tam nemlátí gynekologové s internisty. Všechny ty jejich podskupiny mají své oprávněné zájmy, přesto drží jako celek. Já spíš vidím problém tom, že nás je moc ženskejch. Prostě ten mužskej faktor tu chybí. Chlapi jsou i odvážnější a nefňukají jako některé úči, že si nebudou brát za rukojmí dětičky.“

A Jana Harazimová jí odpovídá: „Nefňukejme, je mezi námi mnoho statečných žen. Jinak by v současných školách nevydržely pracovat Emotikona.“

6 komentářů:

Radek Sárközi řekl(a)...
10. února 2017 11:38  

Děkuji za článek a připojuji hlavní heslo skupiny na FB: "Milé kolegyně a kolegové, diskutujme o tom, co nás spojuje :-)"

Tlumočník řekl(a)...
10. února 2017 11:51  

Rád bych diskutoval, ale nemám FB.

Tlumočník řekl(a)...
10. února 2017 11:51  
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Michal Komárek řekl(a)...
10. února 2017 11:56  

Tlumočníku, diskutujte na ČŠ, my tady budeme o vývoji příprav informovat a věřím, že diskuse se budou prolínat, doplňovat a obohacovat. Děkuji! hezký den!

Radek Sárközi řekl(a)...
10. února 2017 19:58  

Výhodou FB je, že není anonymní...

Janek Wagner řekl(a)...
10. února 2017 20:09  

Diskuse je možná i na pedagogicke.info:

www.pedagogicke.info/2017/02/argumenty-pro-vznik-zakona-o-ceske.html,

případně i na RVP.cz:

diskuze.rvp.cz/viewtopic.php?f=40&t=25147&p=88077#p88077
diskuze.rvp.cz/viewtopic.php?f=100&t=25145&p=88075#p88075Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.